1

Egeli genç bilim insanından cilt kanserlerinin tedavisinde antikanser etkisi gösteren jel projesi

2

SAĞLIK-SEN; HEMŞİRELER SAĞLIK SİSTEMİNİN VAZGEÇİLMEZİDİR

3

MESS’TEN COVID-19’A KARŞI TEKNOLOJİ HAMLESİ

4

EÜ, Covid-19 çalışmalarını internet üzerinden paylaşıma sundu

5

DEÜ, COVID-19’A İLİŞKİN BİLGİLERİ SANAL ORTAMA TAŞIDI

6

İZMİR VETERİNER HEKİMLERİ ODASI EĞİTİM ŞART AMA!

7

DEÜ HASTANESİNDEN ALKIŞLARLA TABURCU OLDULAR

İlginizi Çekebilir


28 Nisan Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü nedeniyle İzmir Tabip Odası ve İzmir Tabip Odası İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Komisyonu bir açıklama yaptı.

28 NİSAN DÜNYA İŞÇİ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GÜNÜ DOLAYISIYLA DAHA ÖNCE NELER DEDİK? CORONA NASIL HAKLI ÇIKARDI BİZi?

İşçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgilenen profesyonellerce (İşyeri hekimleri. İş güvenliği uzmanları) yıllarca savunduğumuz birçok şey corona salgının getirdikleri ile birlikte doğrulanmış oldu.  Dünya İşçi Sağlığı ve Güvenliği günü dolayısıyla bunları kamuoyu ile paylaşmak istedik;

1. RİSK FAKTÖRLERİ VAR DEDİK; Yıllarca işyerlerinde risk faktörleri var dedik; Kimyasal risk fakörleri, ergonomik risk faktörleri, psikososyal risk faktörleri gibi birçok risk faktörleri var, risk faktörlerine karşı koruma çalışmaları yapılsın dedik. Korona salgını ile birlikte biyolojik risk faktörleri (virus, bakteri vb.) nin birçok işyeri için (sağlık kurumları, hastaneler vb) ne kadar önemli olduğu acı bir şekilde anlaşıldı. 

2. KİŞİSEL KORUYUCU KULLANIN DEDİK: Yıllarca işyerlerinde KKD (Kişisel Koruyucu Donanım) ları kullanın dedik. Baret kullanın dedik, N-95 ve diğer maskeleri toz ve kimyasal maddelere karşı kullanın dedik. Koruyucu gözlük kullanın dedik. Korona salgını ile birlikte kişisel koruyucuların önemi anlaşıldı. Herkes maske, koruyucu gözlük, eldiven vb kullanmaya başladı. Sadece işyerleri değil tüm toplum önemini anladı.

3. ACİL DURUM PLANI YAPILSIN İSTEDİK: Yıllarca işyerlerinde acil durum planı yapılsın dedik. Olay meydana gelmeden önce alınacak tedbirler ve meydana geldikten sonra kriz halinde yapılacaklar diye çalışma yapılsın istedik. Corona salgınından sonra bu planların önemi anlaşıldı. Pandemik İnfluenza Ulusal Hazırlık Planındaki önlemler alınsaydı belki daha rahat olabilirdik.

4. MESLEK HASTALIKLARI ÖNLENSİN DEDİK: Yıllarca çalışanlar çalıştıkları yerlerdeki risklerden dolayı hasta olmasınlar diye sayısız etkinlik yaptık. Meslek hastalıkları kayıt edilsin istedik. Corona salgınından sonra sağlık alanında çalışanların işyerlerinde (hastanelerde vb) biyolojik risk (virus) dolayı hasta olmasını acı bir şekilde deneyimledik. Sağlık sektörü dışında da birçok iş kolunda mesleğinden dolayı işyerlerinde corona enfeksiyonu kapan binlerce çalışan tespit ediliyor.

5. İŞ KAZALARI OLMASIN DEDİK: Yıllarca çalışanlar çalıştıkları yerlerde iş kazasına uğramasın diye sayısız faaliyet yürrüttük. Her kaza kayıt altına alınsın istedik. Corona salgınından sonra işyerinde virus bulaşma tespitleri de artık iş kazası olarak değerlendirilmeye başlandı.

6. KRONİK HASTALARIN SAĞLIK GÖZETİMİ DEDİK: Yıllarca işyerlerinde özel politika gerektiren çalışanlar (yaşlı çalışanlar, genç çalışanlar, engelli çalışanlar, emzikli, gebe çalışanlar) sağlık gözetimlerini yaptık, İşyerlerinde kronik hastalar (yüksek tansiyon, diyabet vb ) sağlık gözetimlerini yapıp işe göre çalıştırılmalarını sağladık. Corona salgını sonrası bu grupların önemi anlaşıldı. Kronik hastalar, 65 yaş üstü çalışanlar için sokağa çıkma yasağı gibi özel önlemler getirildi.

7. HİJYEN- DEZENFEKSİYON DEDİK: Yıllarca işyerlerinde hijyen önlemleri alınsın diye uğraştık didindik, Yemekhane hijyeni, tuvalet- lavabo hijyeni, el yıkama, el dezenfektanları, işyerlerinde hijyen eğitimleri ve hijyen denetimlerini yaptık. Personel hijyen belgelerini kontrol ettik, portör muayenelerini takip ettik. Corona salgını sonrası hijyenin önemi bütün ciddiyeti ile ortaya çıktı. Herkes artık dezenfektan kullanmaya başladı. Hijyen hayatımızın en önemli unsuru oldu.

8. BULAŞICI HASTALIKLARA KARŞI AŞILAMA DEDİK: Yıllarca işyerlerinde biyolojik risklere karşı aşılamayı önerdik. Grip aşısı, tetanoz aşısıi hepatit aşısı gibi aşıları işyerlerinde inatla uyguladık. Aşı karşıtı görüşlere karşın aşılamayı sürdürdük. Corona sonrası tüm toplum aşılamanın önemini aci bir şekilde öğrendi.

9. KORUYUCU HEKİMLİK DEDİK: Yıllarca işyerlerinde işyeri hekiminin görevi koruyucu hekimliktir dedik. Reçete yazma ve hasta muayenesi sonra gelir dedik, Bulaşıcı hastalıklara karşı işçi sağlığı eğitimleri yaptık,  eğitim kayıtlarını aldık, sertifikalar verdik. İçme suyu, yemekhane hijyenlerini kontrol ettik. Corona salgını sonrası koruyucu hekimliğin önemi bütünüyle anlaşıldı.

Sonuç Olarak; İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği alanında çalışanlar olarak zaman içinde ne dediysek ne yaptıysak salgın ortamı bizi haklı çıkardı. Yukardaki maddelerde ve daha yazamadığımız sayısız maddede SAĞLIK ve GÜVENLİK alanında savunduklarımızın, yaptıklarımızın ne kadar önemli olduğunu yaşayarak öğrendik. Dünya işçi sağlığı ve güvenliği gününde bunlar bilinsin istedik.


İzmir Tabip Odası

İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Komisyonu