1

AİLELER İÇİN YOL GÖSTERİCİ BİR KİTAP: CANPAREM KANADA'YA UÇUYOR

2

BARBAROS, LA CASA DE PAPEL’İN SESİ CECİLİA KRULL İLE INSTAGRAM’DA CANLI YAYINDA

3

BORNOVALI TİYATROCULARDAN KORONA MESAJI

4

DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ’NÜ EVDEN KUTLADILAR

5

KAZANDIĞIMIZ ZAFERLER Mİ BÜYÜK? ÖDEDİĞİMİZ BEDELLER Mİ?

6

İşitme Engelliler Orkestrası, Bu Kez İstanbul Teknik Üniversitesi´nde Dinleyenleri Büyüledi

7

27. İZMİR AVRUPA CAZ FESTİVALİ´NDE FLEUR BLEUE QUARTET İMZASI

İlginizi Çekebilir


Aykırı duruşuyla tanınan Alman sanatçı Stefan Tümpel Urla´ya geliyor!

1999 yılında İstanbul´da Goethe Enstitüsü´nde açtığı ?Köpekler´ sergisiyle dikkat çeken Alman Sanatçı Stefan Tümpel, bu kez Urla´da Türkiye´den sanatçılarla kolektif olarak yaratacağı ?otur/MA´ sergisiyle ses getirmeye hazırlanıyor.

09.03.2020 / İZMİR - Türkiye´de güncel sanatın gelişmesini destekleyecek ve gündemi sanata çevirecek organizasyonlar yapma misyonuyla yola çıkan sanat yönetimi şirketi Be-Contemporary, Sanatçı Konaklama Programı kapsamında, aykırı duruşuyla tanınan Alman Sanatçı Stefan Tümpel´i ?otur/MA´ temasıyla Urla´ya getiriyor.

 

1999 yılında İstanbul´da açtığı ?Köpekler´ sergisiyle adından söz ettiren Tümpel´in odağında, bu kez ?sandalyeler´ var. Tümpel, ekonomik krizler ve yöneticilerle ilişkilendirdiği sandalyeleri, çalışmalarında ?rahatsız edici´ bir metafora dönüştürerek betimliyor. Van Gogh´dan Andy Warhol´a kadar pek çok sanatçının derin anlam yüklediği sandalyeler, Tümpel´in çizgilerinde politik duruşu, iradeyi, iş gücünü, otorite amblemini temsil ediyor.

 

Program kapsamında, 12 Mart´ta yazar eşi Maja Riepl-Schmidt ile birlikte İzmir´e gelecek olan sanatçı Stefan Tümpel, önce İzmir´i ve Efes´i ziyaret edecek, ardından Urla´ya geçerek, Pintura Urla Otel ve Sanat Galerisi evsahipliğinde, Türkiye´den sanatçılarla birlikte çalışmalarına başlayacak.

 

Stefan Tümpel, İzmir´den resim, cam, heykel gibi çeşitli sanat disiplinlerinden 13 sanatçıyla (Atakan Efe Ulaş, Atiye Özel, Berrin Cesur, Birgül Ergün, Çiğdem Kılıç, Eser Akpınar, Feride Gedik, Gülay Eriş, Mustafa Alak, Nevcihan Yegül, Özlen Yücelmiş, Vahide Göktaş Oral, Yeşim Sanatçı) birlikte, 17-18 Mart tarihlerinde, Pintura Galeri´de sanatsal üretim ve yöntem paylaşımı yapacak. Güncel sanatla ilgilenen herkes, galerideki çalışmalara izleyici olarak çalışmalara katılabilecek.

 /resimler/2020-3/10/0813506653198.jpg

 

Programla ilgili bilgi aktaran Be-Contemporary´nin Kurucusu ve Sanat Yöneticisi Bahar Eriş Soyoğuz, ?Marangoz olarak çocuk oyuncakları üreterek başladığı kariyerini, 1986 yılında ressamlığa ve enstalasyon çalışmalarına evrilten 74 yaşındaki Tümpel, Kediler, Köpekler, Dans, Uzay, İzler, Paletler çalışmalarıyla bugüne kadar dünyanın dört bir yanında açtığı sergilerle, sanat takipçileriyle buluşmuş özel bir isim. Bu ismi Türkiye´den sanatçılarla ve sanat takipçileriyle buluşturacak olmanın heyecanını yaşıyoruz? diyor.

 

Kültürel paylaşım çalışmaları sonrası ortaya çıkan eserler, 21 Mart Cumartesi günü saat 18:00´de yapılacak sergi açılış davetinde sanatseverlerle buluşacak. Sergi, 11 Nisan´a kadar ziyaret edilebilecek.

 

Farklı disiplinlerden sanatçıların birarada çalışacak olmasının yaratıcılık açısından çok değerli bir süreç olacağını da aktaran Soyoğuz, Urla´nın bu program için özel olarak seçildiğini de anlatıyor. Bahar Eriş Soyoğuz, ?Be-Contemporary Sanatçı Konaklama Programı ile yurtdışından gelen sanatçılarla bir kültürel alışveriş yapılmasını hedefliyoruz. Yabancı sanatçılara ülkemizin kültürel ve yerel zenginliklerini tanıtıp, kendi ülkelerine gittiklerinde Türkiye hakkında olumlu ve doğru bilgilere sahip olsunlar istiyoruz. Hem de Türkiye´deki sanatçılarımızın yurtdışından gelen sanatçılarla birlikte üretim yaparken, etkileşime girerek öğrendikleri yeni teknikler sayesinde kendi sanatsal üretimlerini zenginleştirebileceklerine inanıyoruz? diyor.