1

BAYRAKLI’DA 3 KOLDAN DEZENFEKSİYON

2

BAYRAKLI’DA İZINSİZ MASKE ÜRETİMİNE GEÇİT YOK

3

BAYRAKLI’DA, DEV KORONAVİRÜS EKİBİ SAHADA

4

BAYRAKLI BELEDİYESİ KORONAYA SAVAŞ AÇTI

5

BAYRAKLI BELEDİYESİ’NDEN CAN DOSTLARI UNUTMADI

6

BAYRAKLI’DA ZABITA, PAZARCILARA ELDIVEN VE BROŞÜR DAĞITTI

7

BAYRAKLI’DA SOKAKLAR DEZENFEKTE EDİLDİ

İlginizi Çekebilir


BAYRAKLI ÖZEL VATAN AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ

BAYRAKLI ÖZEL VATAN AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ

BAYRAKLI ÖZEL VATAN AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ

 

 /resimler/2019-12/18/2054502730070.jpg

/resimler/2019-12/18/2055478668705.jpg

/resimler/2019-12/18/2056250544395.jpg/resimler/2019-12/18/2056499294964.jpg

 

 /resimler/2019-12/18/2057547264981.jpg

 

AĞIZ BAKIMI DENİLİNCE 6 UZMAN DOKTOR KADROSUYLA ?BAYRAKLI ÖZEL VATAN AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ?

 /resimler/2019-12/18/2228288933679.jpg

 

Ağız bakımı denilince akla diş ağrısı, ağız kokusu ve diş kayıpları gibi problemlerin çözümü gelse de günümüzde diş ve diş etlerine bağlı gülüş estetiği de çok önemli bir yere sahiptir. Çürük dişlerin, diş eti hastalıklarının, diş dizilimindeki çapraşıklıkların, anormal renklenmelerin ve diş kayıplarının sonucunda oluşan estetiksel sorunlar, kişilerin sosyal hayatlarını olumsuz olarak etkileyebilir. Bunun yanı sıra öz güven eksikliklerine neden olarak kişilerin toplum içinde gülmekten çekinmeye başlamasına bile yol açabilir.

 

 

 

Kişi kimi zaman da sağlıklı dişlere sahip olsa da diş ve diş etlerinin orantısızlığı, şekil ya da biçim bozukluklarını estetik anlamda iyileştirmek isteyebilir. Güzel bir gülüş, kişiye psikolojik olarak güç kazandırırken aynı zamanda karşısındaki insanlarda daha iyi bir intiba da uyandıracaktır.

 

 

 

Teknolojinin ve bilimsel çalışmaların ilerlemesiyle beraber artık pek çok yöntemle daha güzel gülüşler sağlanabilmekte ve "estetik diş hekimliği" kavramı hayatımızda daha çok yer etmektedir.

 

 

 

İçindekiler

 

Gülüş tasarımı nedir?

 

Gülüş tasarımı hangi işlemleri içerir?

 

Gülüş Tasarımı nasıl yapılır?

 

Gülüş tasarımı nedir?

 

Estetik diş hekimliği denilince akla gelen ilk kavramlardan biri ´´gülüş tasarımı´´dır. Gülüş tasarımı; çeşitli nedenlerle estetik açıdan görünümü bozulan dişler ve diş etlerinin hastaların yüz şekilleri ve gereksinimleri de göz önünde bulundurularak olabildiğince doğal ve güzel bir görünüme kavuşturulması işlemidir. Multidisipliner bir yaklaşım olan gülüş tasarımı, birçok işlemin bir arada uygulanmasıyla gerçekleştirilmektedir.

 

 

 

Gülüş tasarımı hangi işlemleri içerir?

 

Her hastanın estetik gereksinimleri farklı olacağından yapılacak olan işlemler kişiye özel olarak belirlenir. Bu işlemler belirlenirken hastanın; yüz hatları, cinsiyeti, yaşı ve beklentileri gibi faktörler dikkate alınır.

 

 

 

Öncelikle var olan çürük dişler ve diş eti hastalıkları tedavi edilir, diş temizleme işlemleri uygulanır. Sonrasında ise hastaların ihtiyaçlarına göre işlemler belirlenir. Bu işlemler genellikle; gingivektomi adı verilen diş eti estetiği girişimleri, diş beyazlatma (bleaching) yöntemleri, diş eksikliklerinin implant ve protez uygulamalarıyla telafi edilmesi, porselen lamineler ve kaplamalar, zirkonyum kaplamalar ve ortodontik tedaviler (tel tedavisi) olarak sayılabilirler.

 

 

 

Gülüş Tasarımı nasıl yapılır?

 

Gülüş tasarımında ilk olarak hastanın estetik beklentilerini doğru olarak anlamak ve ihtiyaçları doğru belirlemek çok önemlidir. Hasta ağzından alınan ölçüler aracılığıyla hazırlanan modeller üzerinde problemler belirlenir ve planlamalar yapılır. Daha sonra hastaların ağız içi ve yüz fotoğraflarıyla bilgisayar ortamında özel programlar kullanılarak ölçümlemeler yapılır ve yüz şekline uyum hesaplanır. Tedavi sonrasında oluşacak en yaklaşık görüntüler yine programlar ve hasta ağzına aslına uygun şekilde hazırlanan geçici restorasyonlarla hastaya sunulur ve fikirleri alınır.

 

 

 

Planlamalar tamamlandıktan sonra eğer ortodontik tedaviye gerek duyulmazsa öncelikle diş etlerinde var olan seviye bozuklukları düzenlenir. Diş eksikliklerinin bulunduğu durumlarda planlanan implant işlemleri ve gerekli görülen diğer cerrahi uygulamalar gerçekleştirilir.  Cerrahi uygulamaların iyileşme dönemleri tamamlandıktan sonra ihtiyaç duyulması halinde diş beyazlatma işlemleri uygulanır. Bu aşamadan sonra dişlerde var olan görsel ve biçimsel bozukluklar kimi zaman estetik kompozit dolgular aracılığıyla giderilir. Bu yöntemin yeterli gelmediği durumlarda porselen lamine ve kaplamalar ile zirkonyum kaplamalar devreye girer. Porselen lamine uygulamaları için genellikle dişlerde ya hiç aşındırma yapılmaz ya da minimal seviyede aşındırmalar gerçekleştirilir. Eğer porselen veya  zirkonyum uygulamalar uygun görüldüyse aşamalar sırasında yapılan provalarda hastanın tekrar fikirleri alınarak bir takım değişikliklere gidilebilir. Bütün bu diş eti ve diş uygulamaları esnasında ve provalarda dudak şekli ve konturu da göz önünde bulundurulur ve hedeflenen tasarıma son hali verilir.

 

 

 

Kimi zaman gülüş tasarımı sırasında medikal estetik uygulamalardan da yararlanılır. Dudak ve yüz bölgelerine yapılan dermal dolgu vb. uygulamalarla gülüş daha ön plana çıkarılabilir.

 

 

/resimler/2019-12/18/2231000655347.jpg

 

Genel sağlığınız ile diş sağlığınız birbiriyle yakından ilgilidir. Kötü ağız sağlığı alışkanlıkları hastalık riskinizi artırır. Bu nedenle, iyi diş sağlığı alışkanlıkları ve ağız bakımınız, genel sağlığınız açısından çok önemlidir.

 

Diş sağlığı uygulamaları; sağlıklı bir ağız, diş ve diş etleri için oldukça önemlidir. Bu uygulamalar aynı zamanda dış görünümünüz ve yaşam kalitenizi de olumlu etkiler. Diş hekiminizin uygun gördüğü tedavilerle pek çok diş sorununu önleyebilirsiniz.

 

Kliniğimizde yalnızca ağız ve diş sağlığı problemlerinin tedavisinde değil, ağız ve diş estetiğinde de çözümler sunmaktayız.

HİZMET VE UYGULAMALAR

 

ORTODONTİ

 /resimler/2019-12/18/2104091803575.jpg

 

Ortodontik Tedavi

Ortodonti, dişlerin çene  kemikleri üzerinde düzgün, sıralı, estetik ve fonksiyonel  bir şekilde yerleştirilmesini sağlayan ; yüzdeki asimetrilerin teşhis ve tedavisi ile ilgilenen Diş Hekimliği branşıdır.

 

Ortodontik tedavi:

 

Maloklüzyon adı verilen düzensiz sıralanmış dişlerin ya da kapanış bozukluklarının hareketli apareyler ya da sabit apareyler ve braketler kullanılarak  tedavi edilmesidir.

 

Ortodontik tedavi kimlere uygulanabilir?

 

Sadece dişlerde görülen çapraşıklık ve düzensizliklerin tedavi yaşı yoktur. Her yaşta tedavi olunabilir.  Ancak iskeletsel bozuklukların tedavisinin büyüme ve gelişim döneminde yapılması daha kolaydır , İleri yaşlarda yapılan iskeletsel bozuklukların tedavisi daha zor olmaktadır.

 

İMPLANT

 /resimler/2019-12/18/2110021029219.jpg

 

Dental implantlar; tedavi edilemeyen ya da farklı nedenlerle kaybedilen dişlerin estetik ve fonksiyonel olarak işlevini sağlamak için çene kemiğine yerleştirilen, diş kökünü taklit eden titanyum vidalara denir.  İmplant uygulaması, diş eksikliklerinin tedavisinde kullanılan en iyi ve en modern tedavi yöntemidir.

 

İmplant tedavisi kimlere uygulanabilir?

 

İmplant tedavisi 18 yaşını dolduran, çene ve yüz gelişimini tamamlamış diş eksikliği olan herkese uygulanabilir.Tedavi öncesi hastalardan röntgen alınarak  çene yapısının implanta uygun olup olmadığı tespit edilir.

 

ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ

 /resimler/2019-12/18/2111550875091.jpg

Estetik diş hekimliği, diş hekimliğinin farklı branşlarını bir araya getirerek  estetik ve sağlıklı  gülüşler tasarlamayı amaçlayan uygulamaların tamamıdır.Estetik anlamda en iyi görünüm doğala en yakın görünümdür;yüz şekliniz,ten renginiz ve gülümseme biçiminiz analiz edilerek  estetik diş tedavileri yapılır.Erkek ve kadın anatomisi birbirinden farklıdır. Erkeklerde yüz hatları daha keskin ve belirgindir. Alın burun, çene ucu orantısı kadın yüzüyle farklılıklar gösterir. Kadınlarda geçişler daha yumuşak burun ve kaş kemerleri daha siliktir. Dişlerde de aynı paralellik vardır.

 

Estetik Diş Hekimliğinde Uygulanan tedavi yöntemleri:

 

Gülüş Tasarımı

Estetik dolgular

Diş Beyazlatma

Porselen Laminalar ( Yaprak porselenler )

Metalsiz Kaplamalar ( Zirkonyum ? Empress )

Diş Eti Estetiği

 

 

PROTEZ

 /resimler/2019-12/18/2117024631101.jpg

 

Eksik ve kaybedilmiş dişlerin yerine yapay olarak yeni dişlerin yapılmasını amaçlayan diş hekimliği dalıdır.Diş eksikliğinin sayısı, konumu ve çevre dokuların durumuna göre tedavi şekli: sabit restorasyonlar, bölümlü protezler ve tam protezler ile yapılabilmektedir.

 

DİŞ BEYAZLATMA

 /resimler/2019-12/18/2120017759684.jpg

/resimler/2019-12/18/2120204009936.jpg

 

 

ENDODONTİ (kanal tedavisi)

 /resimler/2019-12/18/2122196981046.jpg

/resimler/2019-12/18/2123531982952.jpg

 

Farklı nedenlerden dolayı kök kanalındaki pulpa denilen sinir ve damar dokusunun geri dönüşümsüz olarak enfekte olması sonucu, enfekte olan kök kanalların temizlenip, şekilendirilerek ,kanal dolgu materyali ile doldurulması işlemidir.

 

PEDODONTİ

 /resimler/2019-12/18/2126236360874.jpg

Çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlıklı olarak korunmasını amaçlayan, ağız-diş sağlığını ve çene-yüz bölgesi  gelişimini takip ve tedavi eden, aynı zamanda koruyucu önlemleri de içine alan diş hekimliği dalıdır.

 

PERİODOLONTOLAJİ

 /resimler/2019-12/18/2129096051638.jpg

Diş etlerinin bakteri plağı nedeniyle iltihaplanması anlamına gelir.  Diş eti iltihabının ilerlemesi durumunda dişleri çevreleyen destek dokular ve  çene kemikleride etkilenir.

 

Diş Eti Hastalığı belirtileri:

 

Fırçalama esnasında kanayan diş etleri,kızarmış ,şişmiş ve ödemli diş etleri,ağız kokusu ,soğuk ya da sıcağa aşırı hassasiyet başlıca belirtileridir.

 

Diş eti hastalaıklarında en çok görülen diş eti  çekilmesi, dişetinin kök yüzeyini açıkta bırakarak kök ucuna doğru yer değiştirmesidir. Dişeti çekilmesi görülen hastalarda dişlerde hassasiyet, kök çürükleri ve estetik sorunlar görülebilir.Diş eti çekilmesi sıklıkla ilerlemiş dişeti hastalığı sonucu diş çevresi kemik dokusunun kaybı nedeniyle oluşabilir. Diğer bir sebep ise hatalı  diş fırçalamadır. Diş sıkma/gıcırdatma var olan sorunun ilerlemesine katkıda bulunabilir.

 

Diş Eti hastalıkları tedavisi:

 

Diş hekiminiz tarafından yapılan biriken ve sertleşen diş taşına dönüşmüş plakların temizlenmesi , diş eti hastalıklarının önlenmesini sağlar.Düzenli olarak diş hekiminizi (yılda iki kez) ziyaret ederek, erken dönemdeki diş eti hastalığını daha ciddi bir duruma dönüşmeden tedavi edilmesini sağlar.

 

DOLGU IŞIN DOLGU TEDAVİSİ

 /resimler/2019-12/18/2133122931277.jpg

Dişlerin ön yüzeylerinde minimal aşındırmalar yapılarak  ya da bazı vakalarda hiç aşındırma yapılmadan yapıştırılan  porselen yapraklardır.Yaklaşık olarak diş yüzeylerinden  0.3-0.7 mm. aşındırma yapılması  yeterlidir. Daha sonra veneerler, istenen  formda ve renkte hazırlanıp , adeziv yapışkanlar ile diş yüzeylerine yapıştırılır. Çok ince yapıdadırlar ve metal içermezler,ışık geçirgenlikleri çok iyidir ve bu nedenlerden dolayı estetik olarak çok başarılı restorasyonlardır.

 

Lamine Diş Kimlere Uygulanabilir?

 

Özellikle ön grup dişlerinde farklı nedenlere bağlı renklenmeler olan ve beyazlatma işlemleri ile  kalıcı sonuçlar alamayan  kişilerde;

Tedavi alternatifi olarak ön dişlerdeki ufak çapraşıkların ve simetrik  sorunlarının lamine ile düzeltilmesini tercih eden kişilerde,

Dişleri arasında bulunan aralıkların kapatılmasını isteyen kişilerde,

Estetik açıdan diş boyu kısalmış , aşınmış dişlerin estetik görünüme kavuşturulması gereken kişilerde uygulanabilir.

 

BAYRAKLI ÖZEL VATAN AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ

/resimler/2019-12/18/2137473405457.jpg

/resimler/2019-12/18/2139410439024.jpg

 

/resimler/2019-12/18/2141267003453.jpg

/resimler/2019-12/18/2143270130857.jpg

/resimler/2019-12/18/2145150914148.jpg

/resimler/2019-12/18/2147347323200.jpg

/resimler/2019-12/18/2151070764854.jpg

Haber Kaynak : 9 EYLÜL GAZETESİ