1

CKD GENEL BAŞKANI PROF. DR. TÜLİN OYGÜR, “ULUSAL EGEMENLİĞİMİZ 100 YAŞINDA”

2

CKD’DEN 23 NİSAN GÜNÜ İSTİKLAL MARŞI ÇAĞRISI

3

CKD’DEN SAĞLIK “ŞEHİT”LERİ İÇİN İMZA KAMPANYASI

4

KADIN CİNAYETLERİ SALGIN DİNLEMİYOR!

5

Kadına şiddete dur diyecekler

6

Kadın eğitilirse dünya değişir

7

Av. Kayadelen: ?Yasalar kadınları korumuyor?

İlginizi Çekebilir


BİLİM DÜNYASININ EGELİ KADINLARI

Ülkemiz biliminin gelişimine önemli katkılar sunan Ege Üniversiteli bilim kadınları; TÜBİTAK Bilim Teknik Dergisinin yayınladığı ?Bilim Dünyasının Kadınları? kitapçığının 8-14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftasına katkı sağlamak amacı ile hazırlanan ?Bilimse

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak,  ?Üniversitemiz bilim kadınları önemli ve nitelikli bilimsel çalışmalar yapıyorlar. Son yıllarda belirgin bir artış olmasına rağmen, veriler dünya genelinde bilim insanlarının sadece yüzde 30´unun kadın olduğunu gösteriyor. Ülkemizde bu durum nispeten daha iyi. Üniversitelerimizde bilimsel çalışmalarına devam eden bilim insanlarının yüzde 45´i kadın. Ege Üniversitesi özelinde ise çalışanlarımızın ise yüzde 58´i kadın.  Ülkemiz biliminin gelişimine önemli katkılar sunan Üniversitemiz bilim kadınları,  TÜBİTAK Bilim Teknik dergisinin ?Bilimsel Çalışmalarıyla Öne Çıkan Türk Bilim Kadınları?   kitapçığında yer aldı. Ülkemizde bilimin gelişmesine katkı sunan üniversitemiz bilim kadınları başta olmak üzere tüm bilim kadınlarını tebrik ediyorum. Kadınlarımızın 8 Mart Dünya kadınlar Gününü şimdiden kutluyorum? dedi.

Prof. Dr. Kadriye Arzum Erdem Gürsan, Bilimsel araştırmalarını ilaç, enzim ve nükleik asitlere dayalı olan elektrokimyasal biyosensörlerin geliştirilmesi ve uygulanması alanında yürütüyor. 2001´de TÜBA- Üstün Başarılı Seçkin Genç Bilim İnsanı, 2006´da TÜBİTAK Teşvik ve 2015´te TÜBİTAK Bilim Ödüllerine layık görüldü.

Prof. Dr. Nalan Kabay, Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü Kimyasal Teknolojiler Anabilim Dalında çözücü emdirilmiş reçineler, elektrodiyaliz, iyon değiştirici reçinelerle suda toksik, iyon değiştirme, iyonların giderilmesi, reaktif polimerler ve tuzsuzlaştırma alanlarında çalışmalarını sürdürüyor. 2001´de mühendislik bilimleri alanında TÜBİTAK Teşvik Ödülü aldı. İyon değiştirme ve ayırma yöntemiyle çevre alanında yaptığı bilimsel çalışmalardan dolayı 2012´de İngiltere´de bulunan Kimya Endüstrisi Topluluğunun İyon Değiştirme Ödülüne layık görüldü.

Prof. Dr. Şule Erten Ela, 2013´te TÜBA-GEBİP, 2014´te UNESCO-LOREAL Genç Bilim Kadınları, 2015´te Bilim Akademisi Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı ve 2017´de enerji alanında TÜBİTAK Teşvik Ödüllerini aldı. Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsünde; güneş hücreleri ve güneş enerjisi teknolojisi, organik transistörler, nanomalzemeler, ışık yayan organik diyotlar, yeni elektron akseptör fulleren malzemelerin geliştirilmesi ve grafen oksitler üzerine çalışmalarına devam ediyor.

Merhum Prof. Dr. Sabiha Cura Öztürk, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğini kurdu. 1974´te Beslenme ve Metabolizma Hastalıkları alanında yan dal uzmanlığı aldı. Türkiye´de sosyal pediatrinin kurulmasında ve çocukların bedensel, zihinsel, ruhsal ve sosyal sağlığını korumak konusunda önemli çalışmalar yaptı. Sosyalizasyon hizmetlerinin gelişmesine öncülük etti. 1989´da TÜBİTAK Hizmet Ödülü aldı.