1

CHP’Lİ TÜRKEKUL, İLLETSİZ NİCE BAYRAMLARA

2

CHP MİLLETVEKİLİ ÖZGÜR KARABAT SALGINDA İŞSİZ KALAN MÜZİSYENLERİN DURUMUNU GÜNDEME GETİRDİ

3

BEKO: AKP YİNE SERMAYEDEN YANA OLDUĞUNU GÖSTERDİ!

4

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Küresel salgına karşı 83 milyon hep birlikte verdiğimiz mücadeleyi başarıyla devam ettiriyoruz”

5

DAVUTOĞLU, BERAT ALBAYRAK’I HEDEF ALDI: “HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI’NIN İSMİ ‘LİYAKATSİZLİK VE CİDDİYETSİZLİK BAKANLIĞI’ OLSUN”

6

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI KARABIYIK, BASİT USUL VERGİ MÜKELLEFLERİNE ACİLEN NET ASGARİ ÜCRET KADAR DESTEK VERİLMESİNİ İSTEDİ!

7

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye bu sarsıntılı dönemi geride bırakma safhasına gelmiştir”

İlginizi Çekebilir


CHP İZMİR MİLLETVEKİLİ AV. SEVDA ERDAN KILIÇ: İZMİR’DEKİ İLK KORONA VİRÜS VAKASI, BÖYLE Mİ TEDBİR ALIYORSUNUZ?

“İzmir’deki ilk Korona virüs vakası, umre heyetindeki bir huzurevi çalışanının karantina ve önlem alınmadan huzurevindeki işine devam etmesiyle mi başladı? Böyle mi tedbir alıyorsunuz?”

     CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, COVID-19 olarak bilinen Korona virüsün İzmir’deki durumu hakkında yazılı açıklama yaparak, yaşanan feci durum hakkında bilgiler verdi.

     İzmir’de Korona virüs tanı/teşhisli hastaların tamamının Bornova Türkan Özilhan Devlet Hastanesi’ne yatırıldığını belirten Av. Kılıç, “Sağlık Bakanlığı’nın ilk aldığı kararla, İzmir’de Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi ‘pandemi’ için ayarlanmıştı, ancak şehre uzaklık ve trafik akışı nedeniyle 300 yatak kapasiteli Türkan Özilhan Devlet Hastanesi’nin kullanılmasına karar verilmiştir.” dedi.

     CHP’li Av. Kılıç, “Şu anda Bornova’daki bu hastanede 200’ü aşkın pozitif vaka olduğu doğru mudur? Ege Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi’nin İç Hastalıkları Bölümü ile pandemi kliniklerine her gün 100’ün üzerinde başvuru yapıldığı bilgileri doğru mudur? Bu konuyla ilgili Valiliğin ve İl Sağlık Müdürlüğü'nün derhal açıklama yaparak kamuoyunu bilgilendirmesi gerekmektedir.” dedi.

 

 • Bu ilk vakayı saklarken vicdanınız hiç mi sızlamadı?

 

     İzmir’de Korona virüslü ilk vakaların Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı huzurevinde ortaya çıktığı şeklinde kamuoyunda bir algı olduğunu ifade eden Av. Sevda Erdan Kılıç, şunları kaydetti:

     “İzmir'deki ilk vaka umre heyetindeki bir huzurevi çalışanının karantina ve önlem alınmadan huzurevindeki işine devam etmesiyle mi gerçekleşti? Eğer umre heyetindeki huzurevi çalışanı tarafından virüs bulaştırıldıysa; kamuoyuna, ‘yurt dışından evladı gelen bir hastanın ailesini ziyareti’ olarak aktarılan bu olay kamuoyundan neden gizlendi? Bu durumu kamuoyundan ve İzmirlilerden saklayarak, hemşehrilerimizin ve tüm Türkiye'deki vatandaşlarımızın hayatlarını tehlikeye atmış olmuyor musunuz? Önümüzde Çin gibi bir örnek varken, şeffaf olunması gereken böyle hassas bir konuda yaşanan bu ilk vakayı saklarken neyi amaçladınız, vicdanınız hiç mi sızlamadı?

      Umreden gelen bu huzurevi çalışanını karantinaya alsaydınız, kimseyle görüştürmeseydiniz ve o da huzurevindeki vatandaşlara bu virüsü bulaştırmasaydı, bu hastalık bu kadar yayılmayacaktı. Çünkü, orada kalan yaşlılar genelde 65 yaşın üzerinde olan ve bağışıklık sistemi diğer vatandaşlara göre zayıf olduğu için bu hastalığa daha kolay yakalanabilecek insanlar. Yarın bir gün tarih önünde bunun hesabını vicdanınıza, çocuklarınıza, topluma nasıl vereceksiniz?”

      CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, hastanelerde ne yazık ki doktorlar, hemşireler ve diğer hastane çalışanları için yeteri kadar maske, eldiven ve koruyucu madde bulunmadığını ifade etti.

 

 • “İktidar şeffaf olmayarak insan hayatıyla kumar oynamıştır”

 

     Buradaki hastalara, “tedavide kullanılan ilaçları dışarıdaki eczanelerden satın alma zorunluluğu” getirildiğine işaret eden Av. Kılıç, şu hususları belirtti:

      “Gerek Sağlık Bakanı Koca, gerekse AKP Genel Başkanı Erdoğan, her ne kadar ‘sağlık sektöründe malzeme, test ve ilaç sıkıntımız yok’ dese de görüyoruz ki durum hiç öyle söylendiği gibi değil. Hasta vakaları ve ölümlerde şeffaf olamayan iktidar, sağlık sektöründe kullanılacak malzemelerde de şeffaf olmayarak insan hayatıyla kumar oynamıştır. Bu millet, o hastanelerde yatan çaresiz insanlar size yıllardır vergi ödedi, sosyal güvenlik primi ödedi. Bu vatandaşlara, çaresizce onları ortada bırakarak mı cevap vereceksiniz? Yazıklar olsun size! İzmir genelinde Korona virüs salgınına yakalanan hastaların yakınlarının, dışarılarda sağlık merkezlerine, eczanelere yönlendirilmesi içler acısı bir durumdur, bu asla kabul edilemez ve tehlikeli bir durumdur.”

 

 • “Reçeteye ilaç için ‘hastanemizde yoktur’ mührü basıldı”

 

      CHP’li Av. Sevda Erdan Kılıç, İzmir Kemalpaşa’da yaşayan vatandaşlarımızdan olan 68 yaşındaki Vedat Adanar’ın durumunun, “tedavide kullanılan ilaçları dışarıdaki eczanelerden satın alma zorunluluğuna” örnek olduğunu bildirdi. Av. Kılıç, pandemi hastanesi olan Bornova Türkan Özilhan Devlet Hastanesi’ndeki doktorların, Vedat Adanar’ın yakınlarına ilaçları bulması için reçete yazdığını, reçete üzerine de “hastanemizde yoktur” mührü bastığını ifade etti.

      Bir süre hastanede tedavi gören Adanar’ın vefat ettiğini ve cenazesinin tören yapılmadan sessiz sedasız toprağa verildiğini belirten Av. Kılıç, Vedat Adanar’ın kardeşi Uğur Adanar’ın, “ağabeyinin ölüm nedeninin Korona Virüs olduğunu” söylediğini; damadı Gökmen Aydın’ın da “kayınpederim hakkın rahmetine yürümüştür. Maalesef COVID-19 olduğu için cenaze merasimi olmayacaktır” açıklaması yaptığını kaydetti.

 

 • Ölüm raporlarında Korona virüs yazmıyor”

 

     CHP İzmir Milletvekili Av. Kılıç, “Korona virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin ölüm raporunda ‘salgın hastalık’ ibaresinin yer aldığı; cenaze işlemlerinde, ölüm raporu ve sağlık kurulu raporlarında ‘Korona virüs’ ve ‘KOVID-19’ gibi tanımlamaların yer almadığı doğru mudur?” diye sordu.

      Bu durumu “skandal” olarak değerlendiren Av. Kılıç, “Neyi, nereye kadar gizleyeceksiniz? Toplum sağlığını ilgilendiren bunun gibi kriz anlarında bilginin doğru şekilde verilmesi; halkın paniğe kapılmaması, yeterli önlemi alabilmesi ve manipülasyona uğramaması adına önemlidir. Artık gerçekleri halktan ve kamuoyundan saklamayın. Hangi ilde kaç vaka, kaç ölüm var açıklayın” dedi.

     CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, “İzmir Valiliği’nin koordinasyonunda kurulacak ‘Pandemi Kurullarına’ Korona virüsle mücadele için canla başla çalışan belediyelerimizden de temsilci alınması bir zorunluluk olup, virüsle mücadelede çok etkili olacaktır.” ifadesini kullandı.

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

    

    Aşağıdaki sorularımın, Anayasa’nın 98. TBMM İçtüzüğü’nün 96. Maddeleri gereğince Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

 

 

                                                                                                   Sevda ERDAN KILIÇ

                                                                                                      İzmir Milletvekili

 

 

 

      İzmir’de Korona virüs tanı/teşhisli hastaların tamamının Bornova Türkan Özilhan Devlet Hastanesi’ne yatırıldığı belirtilmektedir. Bu hastanede 200’ü aşkın pozitif vaka olduğu, Ege Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi’nin İç Hastalıkları Bölümü ile pandemi kliniklerine her gün 100’ün üzerinde başvuru yapıldığı kaydedilmektedir.

      İzmir’de Korona virüslü ilk vakaların Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı huzurevinde ortaya çıktığı şeklinde kamuoyunda bir algı olduğu ifade edilmektedir. İzmir'deki bu ilk vakanın da umre heyetindeki bir huzurevi çalışanının karantina ve önlem alınmadan huzurevindeki işine devam etmesiyle gerçekleştiği; ancak kamuoyuna, huzurevine virüsün girmesinin nedeni olarak, “yurt dışından evladı gelen bir hastanın ailesini ziyaretinin” gösterildiği kaydedilmektedir. “Umreden gelen bu huzurevi çalışanı karantinaya alınsaydı o kişinin huzurevindeki vatandaşlara bu virüsü bulaştırmayacağı ve hastalığın da bu kadar yayılmayacağı” yorumlarının yapıldığı görülmektedir.

      İzmir’deki hastanelerde doktorlar, hemşireler ve diğer hastane çalışanları için yeteri kadar maske, eldiven ve koruyucu maddenin bulunmadığı ifade edilmektedir. Buradaki hastalara, “tedavide kullanılan ilaçları dışarıdaki eczanelerden satın alma zorunluluğu” getirildiği ifade edilmektedir.

      Pandemi hastanesi olan Bornova Türkan Özilhan Devlet Hastanesi’ndeki doktorların, hastanede tedavi gören, Kemalpaşa’da yaşayan vatandaşlarımızdan olan 68 yaşındaki Vedat Adanar’ın yakınlarına ilaçları bulması için reçete yazdığı, reçete üzerine de “hastanemizde yoktur” mührü bastığı belirtilmektedir. Bir süre hastanede tedavi gören Adanar’ın vefat ettiği ve cenazesinin tören yapılmadan sessiz sedasız toprağa verildiği ifade edilmektedir.

      Korona virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin ölüm raporunda “salgın hastalık” ibaresinin yer aldığı; cenaze işlemlerinde, ölüm raporu ve sağlık kurulu raporlarında “Korona virüs” ve “KOVID-19” gibi tanımlamaların yer almadığı kaydedilmektedir.

 

       Bu bağlamda;

 

 1. Bornova Türkan Özilhan Devlet Hastanesi’nde 200’ü aşkın pozitif vaka bulunduğu doğru mudur?
 2. Ege Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi’nin İç Hastalıkları Bölümü ile pandemi kliniklerine her gün 100’ün üzerinde başvuru yapılmakta mıdır?
 3. İzmir'deki ilk Korona Virüs vakasının, umre heyetindeki bir huzurevi çalışanının karantina ve önlem alınmadan huzurevindeki işine devam etmesiyle gerçekleştiği bilgisi gerçeği yansıtmakta mıdır?
 4. “Umreden gelen bu huzurevi çalışanı karantinaya alınsaydı, o kişi huzurevindeki vatandaşlara bu virüsü bulaştırmaz ve hastalık da bu kadar yayılmazdı” görüşüne ne diyeceksiniz?
 5. İzmir’deki hastanelerde doktorlar, hemşireler ve diğer hastane çalışanları için yeteri kadar maske, eldiven ve koruyucu madde bulunmakta mıdır?
 6. Hastalara, “tedavide kullanılan ilaçları dışarıdaki eczanelerden satın alma zorunluluğu” getirildiği bilgisi gerçeği yansıtmakta mıdır?
 7. Pandemi hastanesi olan Bornova Türkan Özilhan Devlet Hastanesi’ndeki doktorların, hastanede tedavi gören Vedat Adanar’ın yakınlarına ilaçları bulması için reçete yazdığı, reçete üzerine de “hastanemizde yoktur” mührü bastığı bilgisi doğru mudur?
 8. Bir süre hastanede tedavi gören Adanar’ın vefat etmesi ve cenazesinin de tören yapılmadan sessiz sedasız toprağa verilmesine ilişkin haberler gerçeği yansıtmakta mıdır?
 9. Korona virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin ölüm raporunda “salgın hastalık” ibaresi yer almakta; ancak “Korona virüs” ve “KOVID-19” gibi tanımlamalar yer almamakta mıdır?
 10. Hastalara, “tedavide kullanılan ilaçları dışarıdaki eczanelerden satın alma zorunluluğu” getirilmesinin gerekçesi nedir? Yıllardır devlete vergi ve sosyal güvenlik primi ödeyen vatandaşlar için getirilen bu zorunluluğu, sosyal devlet olmakla övünen AKP iktidarı nasıl açıklamaktadır?
 11. Umreci huzurevi çalışanının karantinaya alınmamasının ve böylece virüsün yaşlılara yayılmasının sorumlusu kimdir?
 12. İzmir’de yaşanan bu skandalın sorumlusu olarak İzmir İl Sağlık Müdürü ya da diğer sorumluları görevden almayı düşünüyor musunuz?
 13. COVID-19 virüsünün İzmir’de yayılmaması için alınan tedbirler nelerdir?