1

BEKO: ÇOCUK İŞÇİLİĞİ ARTIYOR

2

Bağımsızlık Mücadelemiz, Besleme Kalemşörlerin Dil Uzatabileceği Bir Değer Değildir!

3

TBMM GENEL KURULU TOPLANAMADI

4

TBMM GENEL KURULU TOPLANDI

5

ADALET KOMİSYONUNDA İNFAZ DÜZENLEMESİ GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI

6

TBMM GENEL KURULU TOPLANAMADI

7

11 BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANINDAN ORTAK AÇIKLAMA: “DEĞİL ELİMİZİ, TÜM VÜCUDUMUZU TAŞIN ALTINA KOYMALIYIZ”

İlginizi Çekebilir


CHP´Lİ BAKAN, ?KRİZ VATANDAŞIN GIRTLAĞINA ÇÖKTÜ!´

SGK aylık sigortalı sayısı istatistiklerini, Aralık 2018´den beriaçıklamıyor. CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, konuyu TBMM gündemine taşıdı. Bakan, CİMER üzerinden Bilgi Edinme Başvurusu da yaptı ancak başvurusu beklemeye alındı.

aylık sigortalı sayısı istatistiklerini, Aralık 2018´den beriaçıklamıyor. CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, konuyu TBMM gündemine taşıdı. Bakan, CİMER üzerinden Bilgi Edinme Başvurusu da yaptı ancak başvurusu beklemeye alındı.

TÜİK, ankete dayalı Hanehalkı İşgücü Araştırması yoluyla araştırma yapıp her ay anket sonuçlarından tahminlerdebulunarak Türkiye işgücü piyasası verileriniaçıklarken; İŞKUR ve SGK kayıtlara dayalı veriler sunuyor. Bu nedenle işgücü piyasası açısından TÜİK, SGK ve İŞKUR verilerinin bir arada değerlendirilmesi önem taşıyor.

TÜİK´inHanehalkı İşgücü Araştırması sonuçlarını düzenli olarak açıklamasına rağmen İŞKUR ve özellikle SGK verilerinin açıklanmasında gecikmeler oluyor.

SGK aylık sigortalı sayısı istatistiklerini, Aralık 2018´den bu yana açıklamıyor. Yani 2019 yılına ait tek bir veri bile kamuoyuyla paylaşılmadı.

İŞKUR, Şubat 2019 verilerini kısa bir süre resmi internet sitesinde tuttuktan sonra kaldırdı. SGK ise işsizlik ve istihdamla ilgili önemli gelişme ve tartışmaların olduğu dönemlerde verileri açıklamıyor.

Konuyu TBMM gündemine taşıyan CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yanıtlanması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

CİMER BAŞVURUSU BEKLEMEYE ALINDI!

CHP´li Bakan, konuyla ilgili geçen hafta 4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)´e bilgi edinme başvurusuda yaptı. CHP´li Bakan´ın başvurusu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yazışma/değerlendirme süreci nedeniyle beklemeye alındı.

?KRİZ VATANDAŞIN GIRTLAĞINA ÇÖKTÜ!´

CHP´li Bakan, ?Ülkemizin en büyük bütçeli kuruluşlarından biri olan, 2018 yılı geliri 381 milyar TL olan, aktif sigortalılar, emekliler ve bağımlılar dahil toplam 70 milyon insana hizmet veren ve kayıtlı istihdamla ilgili en büyük ve en geniş veri tabanına sahip olan; işe giriş ve ayrılma bildirgeleri elektronik ortamdan ulaştırılan, primleri tahsil eden, emekli aylıklarını ödeyen ve 33 binden fazla çalışanı olan SGK, aylık sigortalı verilerini gizleyerek saygınlığını ve güvenilirliğini zedeliyor. TÜİK Hanehalkı İşgücü Araştırması sonuçlarına göre; Şubat 2018´de 28 milyon 166 bin olan toplam istihdam, 811 bin kişi azalarak Şubat 2019´da 27 milyon 355 bine gerilemiş. Krizin başladığı Ağustos 2018 ile Şubat 2019 arasında istihdamdaki kayıp1 milyon 963 bin? Eğer SGK sigortalı işçi sayısına ilişkin verileri açıklamış olsaydı bu istihdam kaybının ne kadarının sigortalı işçilerden kaynaklandığı ortaya çıkacaktı. Ekonomi kontrollerinden çıktı, krizi yönetemiyorlar. İşsizlik ve istihdamla ilgili önemli gelişme ve tartışmaların olduğu dönemler ya da seçim dönemleri gibi kritik süreçlerde gerçek verileri açıklamıyorlar. Gerçekleri saklayarak hiçbir şey elde edemeyecekler. Kriz vatandaşın gırtlağına çöktü!? diye konuştu.

CHP´Lİ BAKAN AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI ZEHRA ZÜMRÜT SELÇUK´A SORDU:

1 ? Ülkemizin en büyük bütçeli kuruluşlarından biri olan, 2018 yılı geliri 381 milyar TL olan, aktif sigortalılar, emekliler ve bağımlılar dahil toplam 70 milyon insana hizmet veren ve kayıtlı istihdamla ilgili en büyük ve en geniş veri tabanına sahip olan SGK hangi gerekçe ile beş aydır sigortalı verilerini açıklamamaktadır?

2 ? İşe giriş ve ayrılma bildirgeleri elektronik ortamdan ulaştırılan, primleri tahsil eden, emekli aylıklarını ödeyen ve 33 binden fazla çalışanı olan SGK, sigortalı sayılarını bilmiyor mu? Ve/veya neden düzenli olarak açıklamıyor?

3 ? Kurumun saygınlığını ve güvenilirliğini zedeleyen SGK yönetimi, 2019 yılının aylık sigortalı verilerini ne zaman açıklayacaktır?

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Anayasa´nın 98 ve TBMM İçtüzüğü´nün 96.maddeleri gereğince Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt SELÇUK tarafından yanıtlanması hususunda gereğini arz ederim.

Saygılarımla,

 

Murat BAKAN

İzmir Milletvekili

 

Türkiye´de işgücü piyasası verileri TÜİK, SGK ve İŞKUR verilerinden izlenmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) aylık sigortalı sayısı istatistikleri, Aralık 2018´den bu yana açıklanmamaktadır.

TÜİK, ankete dayalı Hanehalkı İşgücü Araştırması yoluyla her ay Türkiye işgücü piyasası verilerini açıklamaktadır. Yani TÜİK anket sonuçlarına dayalı olarak tahminlerde bulunurken; İŞKUR ve SGK kayıtlara dayalı veriler sunmaktadır. Bu nedenle TÜİK, SGK ve İŞKUR verilerinin bir arada değerlendirilmesi önem taşımaktadır.

TÜİK´inHanehalkı İşgücü Araştırması sonuçlarını düzenli olarak açıklamasına rağmen İŞKUR ve özellikle SGK verilerinin açıklanmasında ciddi gecikmeler ve aksamalar yaşanmaktadır.

Örneğin İŞKUR, Şubat 2019 verilerini kısa bir süre resmi internet sitesinde tuttuktan sonra kaldırmıştır. SGK ise işsizlik ve istihdamla ilgili önemli gelişme ve tartışmaların olduğu dönemlerde verileri geciktirmekte ve açıklamamaktadır.

SGK´nin kurumsal internet sitesinde 2019 yılına ait tek bir veri bulunmamaktadır.

Şubat 2019 dönemi TÜİK Hanehalkı İşgücü Araştırması sonuçlarına göre; Şubat 2018´de 28 milyon 166 bin olan toplam istihdam, 811 bin kişi azalarak Şubat 2019´da 27 milyon 355 bine gerilemiştir.

Krizin başladığı Ağustos 2018 ile Şubat 2019 arasında istihdamdaki kayıp ise 1 milyon 963 bindir.

Eğer SGK sigortalı işçi sayısına ilişkin verileri açıklamış olsaydı bu istihdam kaybının ne kadarının sigortalı işçilerden kaynaklandığı ortaya çıkacaktı.

Ülkemizin en büyük bütçeli kuruluşlarından biri olan, 2018 yılı geliri 381 milyar TL olan, aktif sigortalılar, emekliler ve bağımlılar dahil toplam 70 milyon insana hizmet veren ve kayıtlı istihdamla ilgili en büyük ve en geniş veri tabanına sahip olan; işe giriş ve ayrılma bildirgeleri elektronik ortamdan ulaştırılan, primleri tahsil eden, emekli aylıklarını ödeyen ve 33 binden fazla çalışanı olan SGK, aylık sigortalı verilerini gizleyerek saygınlığını ve güvenilirliğini zedelemektedir.

Bu bağlamda;

1 ? Ülkemizin en büyük bütçeli kuruluşlarından biri olan, 2018 yılı geliri 381 milyar TL olan, aktif sigortalılar, emekliler ve bağımlılar dahil toplam 70 milyon insana hizmet veren ve kayıtlı istihdamla ilgili en büyük ve en geniş veri tabanına sahip olan SGK hangi gerekçe ile beş aydır sigortalı verilerini açıklamamaktadır?

2 ? İşe giriş ve ayrılma bildirgeleri elektronik ortamdan ulaştırılan, primleri tahsil eden, emekli aylıklarını ödeyen ve 33 binden fazla çalışanı olan SGK, sigortalı sayılarını bilmiyor mu? Ve/veya neden düzenli olarak açıklamıyor?

3 ? Kurumun saygınlığını ve güvenilirliğini zedeleyen SGK yönetimi, 2019 yılının aylık sigortalı verilerini ne zaman açıklayacaktır?