Anahtar Kelimeler: BAKAN PAYPAL TÜRKİYE DÖNECEK
1

CHP’Lİ TÜRKEKUL, İLLETSİZ NİCE BAYRAMLARA

2

CHP MİLLETVEKİLİ ÖZGÜR KARABAT SALGINDA İŞSİZ KALAN MÜZİSYENLERİN DURUMUNU GÜNDEME GETİRDİ

3

BEKO: AKP YİNE SERMAYEDEN YANA OLDUĞUNU GÖSTERDİ!

4

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Küresel salgına karşı 83 milyon hep birlikte verdiğimiz mücadeleyi başarıyla devam ettiriyoruz”

5

DAVUTOĞLU, BERAT ALBAYRAK’I HEDEF ALDI: “HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI’NIN İSMİ ‘LİYAKATSİZLİK VE CİDDİYETSİZLİK BAKANLIĞI’ OLSUN”

6

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI KARABIYIK, BASİT USUL VERGİ MÜKELLEFLERİNE ACİLEN NET ASGARİ ÜCRET KADAR DESTEK VERİLMESİNİ İSTEDİ!

7

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye bu sarsıntılı dönemi geride bırakma safhasına gelmiştir”

İlginizi Çekebilir


CHP´Lİ BAKAN: PAYPAL TÜRKİYE´YE DÖNECEK Mİ?

PayPal´ın Türkiye´den çekilmesinin e-ticaret üzerinden yürütülen tüm işleri sekteye uğrattığını ve Türkiye´nin küresel ticarette gerilemesine neden olduğunu söyleyen CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Ticaret Bakanı´na PayPal´ın tekrar Türkiye´de faaliye

Online ödeme sistemleri içeresinde dünya sektöründe lider isimlerden olan ve ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, İspanya, Belçika, Avusturya ve İsviçre gibi birçok ülkede faaliyet gösteren Amerikan şirketi PayPal, 6 Haziran 2016 tarihinde Türkiye´deki faaliyetlerini durdurdu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK)´ye yaptığı lisans başvurusunun reddini gerekçe olarak gösteren PayPal, gelecekte Türkiye´deki müşterilere yeniden hizmet verebilmek için gerekli izinlerin alınması yönündeki çalışmalarını süreceğini belirtmişti.

Ancak aradan geçen 3 yıla rağmen bir gelişme yaşanmadı.

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Murat Bakan, PayPal´ın ulusal ve uluslararası e-ticaretteki önemine dikkat çekerek, PayPal´ın Türkiye´den çekilmesinin e-ticaret üzerinden yürütülen tüm işleri sekteye uğrattığını ve Türkiye´nin küresel ticarette gerilemesine neden olduğunu ifade etti.

Konuyu TBMM gündemine taşıyan CHP´li Bakan, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından yanıtlanması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

CHP´Lİ BAKAN, TİCARET BAKANI PEKCAN´A SORDU:

1) BDDK tarafından Paypal´a lisans verilmemesinin somut sebebi nedir?

2) PayPal´a sunucularını Türkiye´ye taşıma yükümlülüğü getirilmiş midir?

3) E-ticaret çağında ve ülkeye döviz girişi konusunda büyük katkı sunan, dünyanın en büyük ve güvenilir ödeme firmalarından biri olan PayPal´ın tekrar Türkiye´de faaliyet göstermesi için Bakanlığınız gerekli adımları atacak mıdır?

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıda yazılı sorularımın Anayasa´nın 98 ve TBMM İç Tüzüğü´nün 96. Maddesi gereğince Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar PEKCAN tarafından yazılı olarak yanıtlanması konusunda gereğini arz ederim.

Saygılarımla,

 

Murat BAKAN

  İzmir Milletvekili

 

Dünya çapında 200´den fazla ülkede faaliyet gösteren en büyük online ödeme şirketlerinden PayPal, 6 Haziran 2016´dan itibaren Türkiye faaliyetlerini durdurmuştur.  PayPal, resmi açıklamasında kararın arkasında BDDK´nın şirketin lisans başvurusunu reddetmesi olduğunu belirtmiştir. Bu karardan sonra BDDK tarafında hakim olan duruş ise, herhangi bir şirkete ön yargılı bir tutumun söz konusu olmayacağı ve mevzuatın gerekliliğinin yerine getirildiği şeklinde olmuştur.

 

PayPal´ın kararıyla ilgili en çok konuşulan konulardan biri şirketin sunucularını Türkiye´ye taşıma yükümlüğünü yerine getirmek istemediği yönünde olmuştur. PayPal´ın sunucularının konumlarıyla ilgili kamuoyuyla paylaşılan net bir bilgi bulunmamakla birlikte, PayPal, sunucularının Türkiye´ye taşıması konusunda resmi bir talep alıp almadığı sorusunu yanıtsız bırakmıştır.

 

Türkiye´de üretim ve tasarım yapan kişiler PayPal´ın şu ya da bu sebeple çekilmesinin ardından yurt dışına özgün tasarım satışları neredeyse imkânsız hale gelmiştir. Örneğin, yurt dışında hizmet veren online öğrenme hizmetlerinde eğitim vermek isteyen bir tasarımcı, hizmet sağlayıcıları yaygın kullanıma sahip PayPal ile çalıştığı için bu sistemlere dahil olamamaktadır. BDDK tarafından internet üzerinden online olarak alışveriş yapılmasını sağlayan ödeme sistemi Paypal´a Türkiye´de işlem yapabilmesi için lisans verilmemesi, Türkiye´nin küresel ticaret bazında gerilemesine sebep olmaktan başka bir işe yaramamıştır. Günümüzde ulusal ve uluslararası e-ticaret bu kadar yaygınlaşmışken, dünyanın en büyük ödeme firması PayPal´ın Türkiye´den çekilmesi e-ticaret üzerinden yürütülen tüm işleri sekteye uğratmıştır. Paypal´ın kapatılması yöresel şartlarına kısıtlı bir yaşam süren çoğu insan için önemsiz görülebilir, ancak küresel anlamda Türkiye vatandaşa adeta ´´E-ticaret yapma, çağı yakalama, dışarıdan döviz getirme´´ demiştir.

 

Bu bağlamda;

 

  1. BDDK tarafından Paypal´a lisans verilmemesinin somut sebebi nedir?

 

  1. PayPal´a sunucularını Türkiye´ye taşıma yükümlülü ğü getirilmiş midir?

 

  1. E-ticaret çağında ve ülkeye döviz girişi konusunda büyük katkı sunan, dünyanın en büyük ve güvenilir ödeme firmalarından biri olan PayPal´ın tekrar Türkiye´de faaliyet göstermesi için Bakanlığınız gerekli adımları atacak mıdır?