1

Askıda Fatura İzmir’de

2

BALIK HALİ ESNAFINDAN BİZ VARIZ DAYANIŞMASINA DESTEK

3

Çiftçiler Günü’nde Başkan Soyer sırtında küfeyle enginar hasadına katıldı

4

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BİLİM KURULU “AVM’LER AÇILMAMALIDIR”

5

OLAĞANÜSTÜ SÜREÇTE, İNSANÜSTÜ GAYRET...

6

2020 “HEMŞİRE VE EBE YILI”

7

İzmir Barosu'ndan bilgilendirme

İlginizi Çekebilir


CHP´li Sait Karaaslan, meclis üyelerinin özlük haklarını belediye meclisinde gündeme getirdi

CHP Karabağlar Meclis Üyesi Sait Karaaslan, ?Yerel yönetimin milletvekili sayılan meclis üyeleri maalesef seçilmiş olmanın gerektirdiği hak ve hukuka yeteri kadar erişememektedirler? dedi.

CHP Karabağlar Meclis Üyesi Sait Karaaslan, ?Yerel yönetimin milletvekili sayılan meclis üyeleri maalesef seçilmiş olmanın gerektirdiği hak ve hukuka yeteri kadar erişememektedirler? dedi. 

Karabağlar Belediye Meclisi Kasım ayı toplantısı Başkan Muhittin Selvitopu´nun başkanlığında gerçekleştirildi. Dilek ve temennilerde söz alan CHP´li meclis üyesi Sait Karaaslan, meclis üyelerinin sorunlarını anlatarak, üyelere özlük haklarının verilmesi gerektiğini söyledi. 

Karaaslan, meclis üyelerinin demokratik işleyişin içinde yer aldıklarını ve topluma hizmet ettiklerini ifade ederek, ?Yerel yönetimin milletvekili sayılan meclis üyeleri maalesef seçilmiş olmanın gerektirdiği hak ve hukuka yeteri kadar erişememektedirler. Bu durum hem merkezi hükümeti hem de yerel yönetimleri ilgilendiriyor? diye konuştu. 

Karaaslan, meclis üyelerinin seçimle gelmelerine rağmen toplantılarda aldıkları huzur hakkının dışında yasal olarak hiçbir ödenek almadıklarını belirterek, ? Oysa ülkemizde seçimle gelen muhtarlarımız pekala maaş alabilmekteler. Meclis üyelerinin huzur hakkı yerine düzenli maaş almaları seçilmiş olmanın gereğidir. Şüphesiz içimizde bir emekli maaşından tutun da çok güzel bir iş sahibi olarak meclis çalışmalarına rahat katılabilen arkadaşlarımız var; ancak herkes bu imkana sahip olmayabilir. Aslında mesele imkan meselesi de değil; seçilmiş olmak bazı hak kazanımlarını gerektiriyorsa, bundan meclis üyeleri de faydalanmalı. Hatta meclis üyeleri, sosyal güvence sahibi de olmalıdır? sözlerine yer verdi. 

STANDART GETİRİLMELİ

Meclis üyelerinin, komisyon ve meclis toplantılarına sağladıkları katılımla ve dışarıda topluma ayırdıkları zamandan dolayı  başka bir iş yapmalarının mümkün olmadığına değinen Karaaslan, ?Dolayısıyla meclis üyelerinin yaptığı hizmetin belli bir standarda kavuşturulması şarttır.  Ülkemizde milletvekilleri iki yıl milletvekilliği yaptıktan sonra emekli milletvekili olurken, yirmi yıl boyunca bu meclis sıralarında emek veren arkadaşlarımız hiçbir sosyal güvence ve hak sahibi olmuyorlar. Yani meclis üyeliği bittiğinde siyaset için adeta ?ıskarta´ haline geliyor? ifadesini kullandı. 

HİZMET PASAPORTU VERİLMELİ

Karaaslan, meclis üyelerinin yurtdışı seyahatleri için de kolaylık getirilmesi gerektiğinin altını çizerek, ?Yine meclis üyelerine hizmet pasaportu verilmesi, bizler için elzem bir durumdur. Bir meclis üyesi, dünyanın farklı ülkelerini ve oradaki belediye deneyimlerini gözlemlemek istediğinde rahatlıkla seyahat edebilmelidir. Bu konuda da merkezi hükümetin bir düzenleme yapması gerektiği kanaatindeyim? dedi. 

Karaaslan, bireysel olarak silahlanmaya karşı olduğunun altını çizerek, ?Merkezi hükümeti ilgilendiren bir diğer konu da meclis üyelerinin silah taşıma ruhsatı hakkıdır. Elbette bireysel olarak silahlanmaya karşıyız. Ancak, mevcut kanunlarda böyle bir hak var. İl özel idareleri kapatılmadan önce, il genel meclis üyeleri böyle bir hakka sahipti. Şimdi de kamu adına hizmet eden meclis üyelerinin de bu hakkı kullanması sağlanmalı? görüşünü aktardı. 

SOSYAL TESİSLERDEN FAYDALANMA 

Karaaslan, İzmir Büyükşehir başta olmak üzere yereldeki iktidarı ilgilendiren konulara da değinerek, ?Bugün bir belediye meclis üyesi seçildiği ilçedeki sosyal tesislerden indirimli faydalanabilmektedir. Ancak ilçe sınırları dışına çıktığında bu haktan faydalanamıyor. Oysa İzmir, zaten iç içe geçmiş ve her ilçenin alışveriş halinde olduğu bir kenttir. Bu nedenle, meclis üyeleri il sınırları içinde yer alan belediye sosyal tesislerinin hepsinden indirimli faydalanabilmelidir? diye konuştu. 

OTOPARKLARDA YAŞANAN SORUN

Karaaslan, ilçe meclis üyelerinin büyükşehir hizmetindeki otoparklardan sınırlı bir şekilde yararlanabildiklerini söyleyerek şöyle konuştu: 

?Bir diğer sıkıntı da otopark sorunudur. Biz ilçe meclis üyeleri yine sınırlı bir şekilde faydalanıyoruz. Bazı belediye noktalarında görevliler adeta lütufmuşçasına bu hizmetten bizi faydalandırıyor. Oysa ilçe meclis üyeleri de en az büyükşehir meclis üyeleri gibi araçlarını rahatlıkla park edebilmeli..

Tabii, İzmir´de ulaşım her zaman hususi araçla yapılmıyor. Meclis üyeleri, toplu ulaşımı ücret ödeyerek kullanabiliyor. Yine örnek bir tutum olarak muhtarlarımız artık toplu ulaşımdan ücretsiz faydalanabiliyorken, meclis üyeleri hala hakka sahip değiller. Sanıyorum, bunlar çözülemeyecek sorunlar değildir.? 

Karaaslan bu istekleri sıralarken bir CHP´li olarak değil, bir meclis üyesi olarak konuştuğunu söyleyerek, ?Bu hak sadece CHP´li üyelerin değil, şu anda Türkiye´de bizimle mevkidaş olan bütün parti mensubu meclis üyelerini ilgilendiriyor. Sizin de belediye başkanı olarak bu konuda bizlere destek olmanızı dilerim? dedi. 

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu da, sözü edilen taleplerin olması gereken haklar olduğunu belirterek, yetkili kurumların bununla ilgili çalışmalar yaptığını, yakın zamanda bu konunun yasal olarak düzenlenmesini kendisinin de temenni ettiğini söyledi.