1

KÜRESEL ISINMANIN SONUÇLARI KORONAVİRÜS SALGININDAN DAHA AĞIR OLUR

2

SAKIZ ADASINDA İLK CORONO VİRÜS VAKASI GÖRÜLDÜ.

3

Türk gençler ABD'de Korona virüsü testi kitleri üretti.

4

KIBRIS´TA KONAK KONUŞULDU

5

CEZAYİR´DE SAKA RÜZGARI

6

SAKIZ ADALILAR İSYANDA

7

Olten Filarmoni Orkestrası ile ?´İspanya´da Bir Gece´´

İlginizi Çekebilir


Dünya Devinin Türkiye Yönetiminin Zirvesine Türk Kadını

Türkiye dâhil 180´i aşkın ülkede ticari faaliyet gösteren dünya devi Philip Morris International´ın Türkiye Genel Müdürlüğü´ne Filiz Yavuz Diren atandı.

ANKARA ? Dünyada 81 bini aşkın kişiye istihdam sağlayan ve 180´in üzerinde ülkede ticari faaliyet gösteren Philip Morris International´ın (PMI) Türkiye genel müdürlüğüne Filiz Yavuz Diren atandı. PMI ve Sabancı Holding ortaklığıyla kurulan ve toplam yatırımı 1 milyar doların üzerinde olan, 20´nin üzerinde ülkeye ihracat yapan Philip Morris/Sabancı´nın yeni Genel Müdürü Diren, Türkiye´nin sayılı kadın liderleri arasında yerini aldı.

 

İTÜ Endüstri Mühendisliği´nden mezun olan ve ABD´de finans ve yönetim alanlarında MBA eğitimini tamamlayan Filiz Yavuz Diren, Philip Morris/Sabancı´ya 1999 yılında finans analisti olarak adım attı. Planlama, Kurumsal İlişkiler ve Satış Departmanları da dâhil olmak üzere şirketin çeşitli alanlarında ve kademelerinde yönetici rolleri üstlendi. Diren, evli ve 3 çocuk annesi.

 

Dijital dönüşümün öncüsü

 

Sektöründe lider konumundaki Philip Morris/Sabancı´da satış ekibinin de ilk kadın direktörü olan Diren, ticari operasyonlarda verimlilik ve etkinlik artışını sağlayarak; büyük çaplı dijital dönüşüme liderlik etti. Diren; bayi e-siparişi, dijital kanallarla iş geliştirme gibi uygulamaları başarılı bir şekilde Türkiye genelinde ilk defa hayata geçirdi. Diren, görevi süresince yapay zekâ ve gelişmiş veri analizi gibi teknolojileri de şirketle tanıştırdı. Philip Morris/Sabancı´da geleneksel bayi kanalını büyük oranda dijitalleştirerek yeni bir iş modelinin kurulmasına öncülük etti.Köylülerin ihracatçı olmasını sağladı

Filiz Yavuz Diren; Türk tütününde sürdürülebilirliğin ve verim artışının sağlanması amacıyla Philip Morris International´in dünyadaki ilk Oryantal Tütün Agronomi Merkezi kurulum çalışmalarını yürüttü. Diren, ihracata uygun kalitede ´oryantal tütün´ yetiştirilmesini amaçlayan Tütün Tarımı ve Kalkınma Programı´nı da hayata geçirdi.  Bu projeyle Adıyaman´da 140, Hatay´da 32 olmak üzere 172 köydeki çiftçilerin ihracatçı olmasını sağlandı.

 

PHILIP MORRIS/SABANCI HAKKINDA:

 

Philip Morris/Sabancı, Sabancı Holding ve Philip Morris International (PMI) ortaklığıyla 1992 yılında kuruldu. Türkiye´deki toplam yatırımı 1 milyar doların üzerinde olan Philip Morris/Sabancı, son 4 yılda 365 milyon dolar yatırım yaptı. PMI´ın en büyük fabrikası konumunda olan Philsa, üst üste üç kez ?en iyi fabrika? seçildi. Philsa, 2017 yılında gerçekleştirdiği 220 milyon dolarlık ihracatla Ege Bölgesinde sektörünün lideri oldu. Philip Morris/Sabancı; 2017 yılında Türkiye´nin toplam vergi gelirinin yaklaşık yüzde 4´ünü (23,5 milyar TL) ve tütün ürünlerinden alınan toplam ÖTV´nin yaklaşık %51´ini karşıladı. İzmir´de üst üste 12´nci kez en yüksek kurumlar vergisi ödeyen şirket olma başarısını gösterdi. Philip Morris/Sabancı yaklaşık 5000 kişiye doğrudan ve dolaylı istihdam sağlıyor.