1

Askıda Fatura İzmir’de

2

BALIK HALİ ESNAFINDAN BİZ VARIZ DAYANIŞMASINA DESTEK

3

Çiftçiler Günü’nde Başkan Soyer sırtında küfeyle enginar hasadına katıldı

4

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BİLİM KURULU “AVM’LER AÇILMAMALIDIR”

5

OLAĞANÜSTÜ SÜREÇTE, İNSANÜSTÜ GAYRET...

6

2020 “HEMŞİRE VE EBE YILI”

7

İzmir Barosu'ndan bilgilendirme

İlginizi Çekebilir


ESKİ BARO BAŞKANI AYDIN ÖZCAN'DAN TEPKİ: BAROLARA MÜDAHALE KABUL EDİLEMEZ

Eski İzmir Baro Başkanı Aydın Özcan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı baroların seçim sisteminde değişiklik hazırlığına tepki gösterdi. Aydın Özcan, konuya ilişkin açıklamada bulundu.

Eski İzmir Baro Başkanı Aydın Özcan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı baroların seçim sisteminde değişiklik hazırlığına tepki gösterdi. Aydın Özcan, konuya ilişkin açıklamada bulundu.

İşte Aydın Özcan'ın açıklaması;

Yargının üç kurucu unsurundan biri  olan savunma yani Avukatlar, Avukatların meslek örgütü barolar yok sayılamaz. Baroların ve baroların çatı örgütü Türkiye Barolar Birliğinin yönetimlerinin ne şekilde seçileceği Avukatlık kanununda çok açık bir şekilde belirlenmiştir. Meslektaşlarımızın yoğun olduğu baroların temsil gücü kırılmak istenmekte, en az üyesi bulunan örneğin 100 üyesi bulunan Kilis  barosu İle 45.000 üyesi bulunan İstanbul barosunun, 18.000 üyesi bulunan Ankara Barosunun, 10.000 üyesi bulunan İzmir Barosunun temsil gücü eşitlenmek  istenmektedir. Her ilde baroya üye olma zorunluluğunun kaldırılması ya da her ilde birden fazla baro kurulacağı telaffuzu çok yanlıştır. Her ilde birden fazla baro kurulması ülkenin geleceği açısından çok tehlikeli olup, birtakım ülke aleyhine çalışan iç ve dış mihrakların isteklerini kendi elimizle teslim anlamına gelecektir. Böl ve yönet anlayışı yargının kurucu unsuru olan savunma mesleğinin yani avukatların meslek örgütlerine barolara uygulanamaz, uygulanması halinde de hukuk devletinden, yargı bağımsızlığından ve demokrasiden asla bahsedilemez.                              

Avukatlık Kanunu’na göre; baroların meslektaşların sorunlarının çözümü ve mesleğin gelişimi konusunda özel sorumluluk ve görevleri vardır, ancak bir meslek kuruluşu olmanın ötesine geçen sorumlulukları da vardır.Avukatlık kanunu gereği, baroların ve çatı örgütü TBB’nin görevleri arasında, hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmak, korumak ve bu kavramlara işlerlik kazandırmak vardır.                                                                                

Tüm baro başkanlarımızı ve Türkiye barolar birliği başkanını baroların ve meslektaşların kazanılmış haklarına  daha aktif olarak sahip çıkmaya davet ediyorum. Her kim ki;  bu böl ve yönet anlayışından kendisine şahsi çıkar  güderek sessiz kalır ya da bu anlayışın değirmenine su taşırsa gerek tarihsel anlamda ve gerekse meslektaşlarımızın huzurunda hak ettiği itibarı, değeri  kazanacaktır.