Anahtar Kelimeler: FİYATLARI ZİRVE YAPTI
1

İlanlar Boğuldu, Gayrimenkul Seçilemez Hale Geldi

2

Modda Bulvar´da Teslimat İçin Geri Sayım Başladı

3

ONAG Yapı´nın 3 Projesinde Bu Yıl Yaşam Başlıyor

4

FOLKART INCITY FİNAL YOLUNDA

5

?Koltuğunun altına ajandasını alan ben emlakçıyım diyemeyecek?

6

GEÇEN AY 105 BİN 154 KONUT SATIN ALDIK

7

İstanbul´un en uygun fiyatlı konutları bu ilçede!

İlginizi Çekebilir


EV FİYATLARI ZİRVE YAPTI

Hürriyet Emlak 2016 Emlak Endeksi´ne göre Türkiye genelinde satılık konut fiyatları 2016 yılında yüzde 14 artarak 2 bin 737 liraya ulaştı. Kiralık konutların ortalama fiyatı ise yüzde 4 oranında artarak metrekare bazında 17 lira oldu.

İZMİR (Ege Ajans)-Araştırma İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya illerinin ortalama emlak endeksleri baz alınarak yapıldı. İstanbul emlak verilerine göre satılık konut fiyatlarının, geçtiğimiz yılda yüzde 22 oranında artarak 4 bin 400 TL´yi bulduğu kaydedilirken kiralık konutlardaki yıllık fiyat artışının ise yüzde 1´de kaldığı belirtildi. Ortalama kiralık daire fiyatı metrekareye göre hesaplanarak 21 TL olarak belirlendi. Amortisman süresinin ortalamasının 17 yıl olduğu aktarıldı.

EN PAHALI EVLER BEŞİKTAŞ VE ÇANKAYA´DA

Beşiktaş İstanbul´un en pahalı  ilçesi seçilirken metrekare fiyatı ortalama 15 bin 10 TL olarak açıklandı. Satılık konut fiyatları yüzde 6 oranında artarken kiralık konut fiyatları yüzde 6 azaldı. Esenyurt ise ortalama fiyat olarak  bin 850  TL ile en ucuz ilçe olarak belirlendi.

Son bir yılda Başkent´te satılık konutların metrekare ortalama fiyatı yüzde 9 oranında artarak metrekaresi bin 752 TL oldu. Kiralık dairelerde artış oranı yüzde 10´u bulurken ortalama metrekare fiyatı 9 TL olarak açıklandı. Çankaya,  metrekaresi  2 bin 407 TL ile en pahalı ilçe olarak açıklanırken yıllık satılık konut fiyatları ise yüzde 8 artış gösterdi. Verilere göre en ucuz ilçe ise bin 105 TL ile Polatlı oldu.

Araştırma sonuçlarına göre İzmir´in genelinde yüzde 14, Çeşme ilçesinde ise  yüzde 16 oranında rekor artışlara ulaşılırken  en ucuz ilçe Ödemiş olarak belirlendi. Antalya´da en pahalı ilçe Konyaaltı, en ucuz ilçenin ise Kepez olduğu açıklandı.

YOZGAT´TA  EVLER REKOR KIRDI

2016 yılı Hürriyet Emlak verilerine göre, bir önceki yıl listeye giremeyen Yozgat, yüzde 35´lik fiyat artışıyla Türkiye genelinde satış fiyatlarının en çok arttığı il oldu. Satılık konut fiyatında ortalama metrekare fiyat bin 135 TL olurken, kiralık konutlarda 700 TL fiyata ulaşan Yozgat´ta amortisman süresi 16 yıl olarak kaydedildi.

Türkiye genelinde en çok artış gösteren iller arasında, tepede Yozgat´ın olduğu listede Giresun yüzde 33, Kırklareli yüzde 32, Ordu yüzde 31 ve Çanakkale yüzde 28´lik artış  ile takip etti. Ayrıca Marmara Bölgesi´nin önemli illerinden Bursa yüzde 22´lik artış oranıyla dikkat çekti.