Anahtar Kelimeler: YALITIMI YAPTIRIN
1

Avcılar inşaat sözünün arkasında

2

İlanlar Boğuldu, Gayrimenkul Seçilemez Hale Geldi

3

Modda Bulvar´da Teslimat İçin Geri Sayım Başladı

4

ONAG Yapı´nın 3 Projesinde Bu Yıl Yaşam Başlıyor

5

FOLKART INCITY FİNAL YOLUNDA

6

?Koltuğunun altına ajandasını alan ben emlakçıyım diyemeyecek?

7

GEÇEN AY 105 BİN 154 KONUT SATIN ALDIK

İlginizi Çekebilir


ISI YALITIMI YAPTIRIN:

Makine Mühendisi Güngör Kaya, serin havaların kendini hissettirmeye başladığı şu günlerde binalarda alınması gereken yalıtım tedbirleri hakkında uyarılarda bulundu. Kaya, yaptığı açıklamasında binalarda gerçekleştirilecek basit ama önemli yalıtım tedbirle

Makine Mühendisi Güngör Kaya, serin havaların kendini hissettirmeye başladığı şu günlerde binalarda alınması gereken yalıtım tedbirleri hakkında uyarılarda bulundu. Kaya, yaptığı açıklamasında binalarda gerçekleştirilecek basit ama önemli yalıtım tedbirleri sayesinde enerji ve doğalgaz faturalarında yüzde 50 ila yüzde 60 oranlarında tasarruf edebileceğine dikkat çekti.
 
Makine Mühendisi Güngör Kaya, ülke genelindeki enerji tüketiminin büyük çoğunluğunun binaların ısıtması ve soğutmasında ortaya çıktığına dikkat çekti. Kaya, ?Binalarda yapılacak basit yalıtım ile hem gereksiz enerji tüketimi ortadan kalkar hem de gerçekleştirilecek enerji tasarrufu sayesinde kabarık faturaların önüne geçilerek, önemli bir bütçe tasarrufu sağlanır´ dedi.
 
?18 Binden Fazla Konut Isı Yalıtımsız?
 
Yaptığı açıklamasında ülke genelinde 25 milyon civarında konut olduğuna dikkat çeken Makine Mühendisi Güngör Kaya, bu rakamın sadece dörtte birinde ısı yalıtımının bulunduğunu söyledi. Beş yıldır binalardaki ısı yalıtımı üzerinde araştırmalar yürüttüğünü ifade eden Kaya, ?Maalesef ülkemizde ısı yalıtımı konusunda tam hassasiyet oluşmadı. Özellikle son 5 yılda, bu konuda gerekli adımlar atılmış olsaydı ve binalarda normlarına uygun ısıya duyarlı yalıtım yapılsaydı eğer şuanda ülkemiz enerji tüketiminde de, enerji harcamasında da büyük bir tasarruf sağlanmış olurdu. Ne yazık ki, bu hususta gerekli adımlar atılmadığından büyük bir yük ülkemizin ve vatandaşlarımızın omzunda kaldı´ diye konuştu.
 
?Isı Yalıtımı Göz Ardı Edilmemeli?
 
Isı yalıtımının yasal bir zorunluluk olduğu gibi vatandaşın bütçesi açısından önemli bir konu olduğuna vurgu yapan Kaya, açıklamasına söyle devam etti:
 
 ?Yıllardır ısrarla söylüyoruz, ülkemizde ısı yalıtımı bilincinin oluşması şart diye. Çünkü ülkemizdeki binaları analiz ettiğimizde, bu binaların %80´i yalıtımsız durumdadır. Yalıtımsız dış duvarlara, pencerelere, kapılara, çatılara ve zemine sahip olan bu binalar enerjide bu kadar büyük kayıplar yaşamamıza sebep oluyor. Oysa bu binaların yalıtımı, zamanında standartlara göre yapılmış olsaydı enerjide  % 50 ila % 60 oranlarında tasarruf sağlamış olacaktık. Bu rakamlar önemli rakamlardır. Isı yalıtımını göz ardı etmezsek ve gerekli tedbirlerimizi alırsak hem cebimiz, hem ülke ekonomisi hem de çevremiz bu durumdan büyük kazanç sağlar?