1

Egeli genç bilim insanından cilt kanserlerinin tedavisinde antikanser etkisi gösteren jel projesi

2

SAĞLIK-SEN; HEMŞİRELER SAĞLIK SİSTEMİNİN VAZGEÇİLMEZİDİR

3

MESS’TEN COVID-19’A KARŞI TEKNOLOJİ HAMLESİ

4

EÜ, Covid-19 çalışmalarını internet üzerinden paylaşıma sundu

5

DEÜ, COVID-19’A İLİŞKİN BİLGİLERİ SANAL ORTAMA TAŞIDI

6

İZMİR VETERİNER HEKİMLERİ ODASI EĞİTİM ŞART AMA!

7

DEÜ HASTANESİNDEN ALKIŞLARLA TABURCU OLDULAR

İlginizi Çekebilir


SAĞLIK-SEN; HEMŞİRELER SAĞLIK SİSTEMİNİN VAZGEÇİLMEZİDİR

Sağlık-Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Ekrem Özdemir, 12-18 Mayıs Hemşireler haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, hemşirelerin, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sağlık hizmetlerinin vazgeçilmezleri arasında olduğuna vurgu yaptı.

Sağlık-Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Ekrem Özdemir, 12-18 Mayıs Hemşireler haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, hemşirelerin, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sağlık hizmetlerinin vazgeçilmezleri arasında olduğuna vurgu yaptı.

Sağlık-Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Ekrem Özdemir, hemşirelerin özellikle, koronavirüs ile mücadele de ön saflarda yer aldığına dikkat çekerek,  “Büyük fedakârlıkla yürüttükleri vazifeleri dolayısıyla da herkes tarafından saygı ve takdirle karşılanırlar. Hemşirelerin, tüm dünyayı kasıp kavuran COVİD-19 salgınındaki hayati rolleri, insanlar nezdindeki saygın konumunu daha da pekiştirmiştir. Aynı durum ülkemiz için de geçerlidir. Tüm sağlık çalışanlarımız gibi hemşire arkadaşlarımız da salgının en başından beri büyük özveri göstererek adeta destan yazmışlardır. Üstelik bu özveriyi, hemşire istihdamı noktasında, OECD ülkeleri arasında en alt sıralarda yer almalarına rağmen göstermişlerdir. Sağlık-Sen olarak, sağlık hizmetlerindeki fiziki iyileştirmelere rağmen başta hemşire kadrosunda çalışanlar olmak üzere sağlıkta istihdam eksikliğinin önemli bir sorun olduğunu buradan bir defa daha hatırlatmak istiyoruz. Bu sorun, fazla mesai ve zorlu çalışma koşullarıyla birlikte düşünüldüğünde daha yakıcı hale gelmektedir. Öyle ki çoğu sağlık çalışanı, mesai bitiminde evine gittiğinde çocuğuna zaman ayıracak dermandan yoksun olabilmektedir” dedi.

Sağlık hizmetlerini kutsal olduğunu belirten Özdemir, ihtiyaç duyan herkesin hak ettiği hizmeti, onurluca almak mecburiyetinde olduğunu söyledi.

Özdemir açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Elbette hemşire arkadaşlarımız dahil, sağlık emekçilerinin tamamı, artık bazıları kronikleşen daha başka sorunlarla da mücadele etmek mecburiyetinde kalıyorlar. Bu sorunları görmezden gelmek, ötelemek, yok saymak sağlık çalışanlarının ağır iş yükünü artırıp, ümitsizliklerini derinleştireceği gibi yürütülen sağlık hizmetlerini de olumsuz etkilemektedir. Oysa sağlık hizmetleri kutsaldır ve ihtiyaç duyan herkes hak ettiği hizmeti, onurluca almak mecburiyetindedir. O nedenle bu hizmeti sırtlayan sağlayan çalışanlarının, aşağıda sıraladığımız sorunlarının acilen çözüme kavuşması gerekmektedir; Hakkaniyetli bir döner sermaye sistemi oluşturulmalı, her sağlık çalışanı alın terinin karşılığını hakkıyla almalıdır. Farklı türdeki sözleşmeli istihdam modelleri çalışma barışını bozuyor. Sözleşmeli istihdam türüne son verilmeli, 4-B’liler, vekil ebe ve hemşireler, kamu dışı çalışanlar vb. kadroya geçirilmelidir. 3600 Ek Gösterge sağlık çalışanları için lüks değil, haktır. Verilen sözler tutulmalı, 3600 branş ayırımı yapılmadan, bütün sağlık çalışanlarını kapsayarak çıkarılmalıdır. Sağlıkta Şiddet Yasası tavizsiz bir şekilde işletilmeli, şiddet yapanın yanına kâr kalmamalıdır. Sınavını sahada hakkıyla veren sağlık çalışanları, Unvan Değişikliği Sınavı’ndan muaf tutulmalı. Bir defaya mahsus unvan değişikliği sınavsız yapılmalıdır. Fedakâr sağlık çalışanlarının çocukları, kreşlerde güven içinde kalmalı. Hastanelerde 24 saat esaslı kreş hizmeti verilmelidir. Lisans Tamamlama hakkı 2014 sonrası mezunlara da tanınmalı, fırsat eşitliğindeki zaman engeli kaldırılmalıdır. İcap nöbetleriyle normal nöbetlerde aynı emek sarfediliyor. İcap nöbeti ücretleri kesintisiz ve eksiksiz ödenmelidir.Sağlık-Sen olarak bu sorunların çözümünün sağlık çalışanlarına hakkın teslimi noktasında adaletin ve vicdanın gereği olduğuna inanıyoruz. Hemşireler Haftası dolayısıyla, bu inancımızı ve kararlılığımızı bir defa daha tekrarlıyor; fedakar ve cefakar tüm hemşirelerimizin bu anlamlı gününü içtenlikle kutluyoruz.”