1

HYUNDAİ MOBİLİTE GLOBAL İNOVASYON MERKEZİNİ KURUYOR.

2

HYUNDAİ YÜKSELİŞ’TE “ŞİMDİ AL 3 AY SONRA ÖDE” FIRSATI.

3

İZMİRLİ ELEKTRAL KORONA’YA KARŞI 2 ÖZEL CİHAZ GELİŞTİRDİ

4

HYUNDAİ ASSAN’DAN KAPINIZDAKİ SERVİS VE ÜCRETSİZ DEZENFEKTASYON.

5

ENSİA’DAN “YEKDEM BİR YIL DAHA UZATILMALI” TALEBİ

6

HYUNDAİ ASSAN PLANLI OLARAK ÜRETİME ARA VERİYOR.

7

Tasarım Harikası Hyundai Yeni Elantra Tanıtıldı.

İlginizi Çekebilir


Yerli sosyal medya uygulaması yoğun ilgi görüyor

Tamamen yerli yazılım olan ´Viatori´ sosyal medya uygulaması, 300 bin kullanıcıya ulaştı. Nisan ayında çıkacak olan final sürümünde yıl sonuna kadar 6 milyon 500 bin indirme hedefleniyor. Diğer uygulamalardan farklı olarak paylaşım yaptıkça para kazandırm

İSTANBUL  - Tamamen yerli yazılım olan ´Viatori´ sosyal medya uygulaması, 300 bin kullanıcıya ulaştı. Nisan ayında çıkacak olan final sürümünde yıl sonuna kadar 6 milyon 500 bin indirme hedefleniyor. Diğer uygulamalardan farklı olarak paylaşım yaptıkça para kazandırmasıyla dikkat çekiyor. 
Proaegean Ar-Ge ve İnovasyon Bilgi Teknolojileri şirketini CEO´su Bayram Yıldırım, yerli sosyal medya uygulaması olan ´Viatori´ hakkında bilgiler verdi. Yıldırım, uygulamanın hazırlık aşamasından çok iyi yazılım ekibi ile çalıştıklarını ve beta sürümle çok iyi rakamlara ulaştıklarını belirtti. Yıldırım, diğer uygulamalardan farklı olarak paylaşım yaptıkça para kazandıran ve kullanıcıların bu paraları anlaşmalı mekanlarda kullanabileceklerini ifade etti. Yıldırım, tamamen yerli yazılımcılar tarafından üretilen bu uygulamanın birçok dil seçeneği olacağını, yıl sonun kadar 6 milyon 500 bin kullanıcı hedeflediklerini söyledi. 
 Uygulamanın 4 ay önce beta sürümünü Apple Store ve Google Play Store´da kullanıcıların hizmetine sunduklarını dile getiren Yıldırım, ´´4 aylık süreçte 300 bin indirmeye ulaştık. Sosyal medya niteliğine sahip yurtiçinde yerli olan hiçbir uygulamanın ulaşamadığı bir rakam. Uygulamamız sadece beta sürümü ile bunu elde etti. Şunu gördük: Bu topraklarda yaşayan insanlar, kendi ürünlerini kullanmak istiyorlar. Bu topraklardan çıkan bir uygulamayı kullanmak istiyorlar. Bunu net şekilde gördük ve doğru yolda olduğumuz anladık. Hiç durmadan azimli şekilde çalışmaya devam ettik. Nisan ayında final versiyonumuzu sunacağız. Bunun için aralıksız çalışmaya devam ediyoruz. Yerli bir sosyal medyanın daha iyi olması için çabalıyoruz´´ dedi. 
´´Yıl sonu hedefimiz 6 milyon 500 bin indirme´´
 Nisan ayıdan çıkacak olan final sürümle öngördükleri kullanıcı sayısını açıklayan Yıldırım, ´´4 aylık süreçte uygulamanın indirilme hedefimiz 100 bindi. Bunu 3´e katladık. Planlamalarımıza uyduğumuz zaman yıl sonuna yaklaşık 2 milyon kullanıcıyı hedefliyoruz. Ancak büyük talep var, bu nedenle yıl sonu hedefimizi 6 milyon 500 bin indirme olarak revize ettik. Aynı zamanda binin üzerinde mekanda uygulamamızın kullanılması, günde 30 bine yakın siparişin uygulama üzerinden verilmesi ve hesabın ödenmesi gibi hedefimiz var´´ ifadelerini kullandı.
´´Kullanıcılara para kazandıran uygulama´´
Yıldırım, uygulamanın para kazandırması hakkında şu bilgileri verdi: ´´Uygulama yerli üretim ancak dünya tarafından da kullanılabilecek. Projemiz çok kapsalı ve iddialı. Facebook ve instagram kapsam açısından bizim uygulamamız yanında spesifik kalmakta. Uygulamamızın içine çok farklı inovatif özellikler ekledik. İçinde sipariş sitemiz var.İnşallah 2017 yılı içinde binin üzerinde masaya servisin olduğu mekanlarda uygulamamıza dahil olacak. İnsanlar uygulamamızın üyesi olan mekanlara gittiklerinde masadan sipariş verebilecek, hesap isteyebilecek ve hesaplarını mobilden ödeyebilecek. Diğer sosyal medya uygulamalarından farklılaştığı en önemli noktalarında birsi paylaştıkça kazandıran özelliliği. Bu özellik şuanda dünya üzerinde hiçbir uygulamada yok. Bu özellik şu anlama geliyor:  Uygulama içinde fotoğraf, video paylaştığınızda veya check in yaptığınızda bir para puan kazanıyorsunuz. Para puanların belli bir para karşılığı olacak ve uygulamanın mekanlarına gidip yapılan alışverişlerde bu para puanları paraya dönüştüreceğiz ve hesaplarında düşeceğiz. Sadece sanal alemde kalan bir uygulama olmayacak. İnsanları sosyalleşmeye teşvik edeceğiz. Yeme ve içme mekanlarına çekeceğiz. İnsanlar sosyal medyanın kısıtlanmış tarafından daha da sosyalleşmeye çekilecek. Amacımız, sosyal masaları ve mekanları, sosyal ağ ile bir araya getirmek. Karanlık kapılar ardında, karanlık odalarda tweet atmak, fotoğraf çekmek, video paylaşmak yorum yapmak gibi özelliklerin dışına çıkacağız. İnsanlar bir araya gelip sosyalleşsinler istiyoruz.´´
Final versiyonunun hangi dil seçenekleri ile piyasaya çıkacağı hakkında bilgi veren Yıldırım, ´´Uygulama, final versiyonumuzla birlikte öncelikle Türkçe, İngilizce, Fransız ve Rusça olmak üzere 4 dilde olacak. Daha sonra çok hızlı şekilde tüm dillere entegre edeceğiz. Afrika, Balkanlar, Güney Amerika ve Amerika merkezli hedeflerimiz var. Uygulama, bu çerçevede çok hızlı şekilde birçok dile çevrilecek´´ şeklinde konuştu.
 Projenin nasıl ortaya çıktığı konusunda açıklama yapan Yıldırım, Sosyal medya uygulamasının düşünsel alt yapısı çok eskiye dayanıyor. Çok uzun zamandır ekiplerimizle beraber üzerinde çalışıyoruz. İlk olarak üniversitede aklımıza geldi. Esinlendiğimiz noktalar; facebook ve instagram gibi uygulamalardı. Çok uzun bir proje süreci yaşadık. Uygulamayı daha nasıl inovatif ve özgün hale getirebiliriz diye çok çalıştık. Üniversitede doktoraya başladıktan sonra akademisyen arkadaşlarla, çevremde güvendiğim ve kendi alanında uzman bir ekip oluşturduk. Beyin takımımızı oluşturduk. Ekibimizle beraber bu projeyi daha ileri taşımak için uykusuz gecelerde çalışmalarımıza devam ettik ve uygulamanın ilk temellerini attık. Güçlü Ar-Ge ekibi oluşturduk. Mutfağımız bu açıdan çok zengin. İstediğimiz her türlü ürünü, dünya standartların ve teknik alt yapıya sahip şekilde çıkarabiliyoruz´´ diye konuştu.
Yıldırım, Viatori´nin Latince´de gezgin anlamına gelen bir kelime olduğu söyledi. Yıldırım, amaçlarının gezen, gören, yemek yiyen ve yeni şeyler arayan insanların hedefi olmak olduğunu belirtti. Yıldırım,  uygulamanın normal sosyal medyalardan çok farklı, hedef olarak çok kapsamalı ancak Amerika ya da Avrupa´dan çıkma değil, tamamen Anadolu´dan çıkma sosyal medya uygulaması olacağı için önem arz ettiğini ifade etti. 
´´Ar-Ge ekibimiz çok güçlü´´
 Uygulamanın güvenliğine vurgu yapan Yıldırım, ´´AR-GE ekibimiz çok güçlü. Bu konuda Türkiye´de yetişmiş en iyi AR-GE ekibini oluşturduk. Türkiye´de beyin göçünden dolayı istediğimiz düzeyde yazılımcı bulmak çok zor oldu. Oluşturduğumuz ekip çok güçlü. Bu ekip diğer büyük sosyal medyaların sahip olduğu alt yapının benzerini oluşturdu. Tüm dünyada anlık milyonlarca insanın girip kullanılabileceği uygulama geliştirdik anlamına geliyor. İnsanların en tedirgin oldukları durumlardan bir tanesi kendi kişisel verilerini gizliliği. Bu husus uygulamamızın en öneli noktası. Uygulamamız hiçbir veriyi ya da bilgiyi, kurum ya da toplulukta paylaşmayacak.Whatsapp´a benzer mesajlaşma yapısı var´´ diye konuştu. 
Yıldırım, bilişim sektöründeki gençlere şu tavsiyelerde bulundu: ´´Biz,daha önce hiç kimsenin başaramadığını başarmak için yola çıktık. Bunu başarmanın arifesindeyiz. Kısa süre içinde dünyada bilinen ve kullanılan mobil uygulama olacağız. Bu topraklarda yetişen gençlerimiz, bu ülkeyi terk etmesin. Bu ülkede hedeflerinize ve hayallerinize ulaşmak için sonuna kadar savaşın. Bilişim sektöründeki gençlerimize, hayallerinden ve projelerinde vazgeçmemelerini tavsiye ediyorum. Biz vazgeçmedik. İnşallah başaracağız.´´           
Haber Kaynak : 9 EYLÜL GAZETESİ