Özgür Karakaya


İyilik

İyilik


"Aklın üç ilkesi , iyi düşünmek , iyi söylemek , iyi yapmaktır". Demokrit 

İnsanoğlunun düşünce tarihine bakıldığında iyinin herkesin yararına olduğunu görmekteyiz.

İyi düşüncesi ya da kavramı zihnimizdeki oluşturduğumuz düşüncelerin toplamına verdiğimiz isimdir. Kökünde yararlı ve zenginlik anlamını da içermektedir.


Konuşmaların sonuna koyulan nokta gibidir. Tonlamaya göre de rahatlık hissidir. Güzel ve dokunaklı olmayı getiren bir bakış açısıdır.Zarar vermeden güzel olana uzanıştır.


İnsanda güç duygusu uyandırmaktadır. Bir dost omuzuna konan eldir.Yaşama güzel bir pencereden bakıştır.
Özgür iradeye sahip kişilerden oluşan bir toplumda o toplumu terbiye edecek tek erdemdir. 


 
Çıkar çatışmalarının üzerine çıkmayı gerektirir ve yaşamsal güçlerinde yanında yer alıştır. Başkalarının da kendilerini ortaya koymasını ve geliştirmesine destek vererek saygı duymaktır. 
Güzel bir şekilde geçinmedir.Onlarında hiç bir zaman aldatılmamasıdır ve yanlış kararlarda da karşı çıkıştır.Toplumsal alanda da duruş,eylem,tavırdır. İyi olmakta yurttaşlık bilinciyle oluşmaktadır.

 

Yüreğinin sesine kulak veriş,doğrunun kayıtsız şartsız dostudur . Kimseye hor görmeden yukarıdan bakmamaktır. Kendine ve çevresine karşı da cebir uygulamamaktadır. Yaşamı da besleyen ışıktır. Görülenleri de aydınlatandır. 

 

 
Yaşamımızda yer eden adalet, doğruluk,erdem,güzellik ve sevgi anlamlarını iyiden almaktadır.
İyinin ne olduğunu bilmemek adaletin de ne olduğunu bilmemektir. Eğriliği,sahteliği,zülmü bilmek için iyinin ne olduğunu bilmek gerekir. Yaşamımıza da yön vermektedir. 


 
İyilik bir seçimdir ve kendi özünün farkına varış ve aynı zamanda onu yapılandırmayı gerektirmektedir. Düşmanlığı da yer vermez. 
İçersinde iyi niyeti de bulundurur bu da gerçeklerin halka anlatılmasını ve haksızlıklara karşı çıkmayı gerektirir.


Montaigne inin dediği gibi "iyiliğin bilgisine sahip olmayana bütün diğer bilgiler zarar verir"
 
 
Özgür Karakaya
ozgur694@hotmail.com