YUSUF BİLDİRİCİ


AHIR

Sevgili okurlarım bu son yazıma başlamadan evvel,özellikle Türklerin din anlayışının daha çok ahlak temelli bir nitelik kazanmasında etkin olan, Anadolu’daki tasavvuf düşüncesine damgasını vuran, Türk dünyasının yetiştirdiği büyük Alimlerden olan Hacı Bektaş Veli’nin o güzel sözünü hatırlatmamda ki gayemi yazımın sonunda çok iyi anlamış olacaksınız.. Hacı Bektaş Veli şöyle söylemiş:


Sevgili okurlarım bu son yazıma başlamadan evvel,özellikle Türklerin din anlayışının daha çok ahlak temelli bir nitelik kazanmasında etkin olan, Anadolu’daki tasavvuf düşüncesine damgasını vuran, Türk dünyasının yetiştirdiği büyük Alimlerden olan Hacı Bektaş Veli’nin o güzel sözünü hatırlatmamda ki gayemi yazımın sonunda çok iyi anlamış olacaksınız..
Hacı Bektaş Veli şöyle söylemiş:
“Hararet nardadır, sacda değildir. Keramet baştadır, tacda değildir. Her ne ararsan kendinde ara. Kudüs'de Mekke'de Hac'da değildir”. Demiş hemde çok güzel demiş. Şimdi gelelim asıl konumuza. Konumuz Dünya Sağlık Örgütü´nün küresel salgın ilan ettiği Koronavirüs salgınından Ülkemizde bir çok önlemler alınmasına rağmen, Umre dönüşü yapan vatandaşlarımıza Sağlık Bakanlığımızın önlem kapsamında KARANTİNA’ya alınmaları gelen yolcularında içlerinde Koronavirüs tespitinin ardından öğrenci yurtlarında 14 günlük karantinaya alınmalarına karar verilmiştir. Bu karar ile hem 81 Milyonluk bir ülke nüfusunun yanı sıra kendilerinin de sağlıkları Karantinaya alınarak, Ülkemizde yaşayan insanlarımıza önem verilmiştir. Ben şahsım adına zor koşullarda büyük özveriyle çalışan Başta Sağlık Bakanımız ve tüm Sağlık personeline şimdiden teşekkür ediyor, başarılar diliyorum. Korona Virüs ile mücadelelerinde her zamandan daha fazla toplumsal desteğe ve morale ihtiyaçları olduğunu unutmayalım.
Öğrenci yurtlarında karantina altına alınan Umreci vatandaşların 'Ahır burası ahır' diye bağırıp tepki göstermesi ne insanlığa nede Müslümanlığa yakışır değil, hele de böyle bir dönemde…
Suudi Arabistan'da, Medine'de Hilton Hotel'de (5 yıldız), Mekke'de Swiss Hotel'de (5 yıldız) kalıp, Araplara günde 2000TL ödeyen umreciler, öğrencilerin yemekten bile şikayet ettikleri zaman jop/gaz yedikleri yurtlarına, utanmadan; "Ahır burası ahır" demeleri hiç te hoş olmayan bir durum. Umreye harcadığınız paraları keşke bu yurtların iyileştirilmesi için bağış yapsaydınız belki bu gün hem sizler hemde yarınlarımız olacak geçlerimiz daha rahat olurlardı.
Madem orası ahır, Sorsanıza ''Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a; Bizim çocuklarımız ''ÖKÜZ'' mü de ahırı yurt yaptınız diye…
Konuşmayım diyorum da bir türlü susamıyorum. Gerçekten bunlar yüzünden dinimden soğudum böyle bencil böyle ahlak dışı Müslüman olur mu? O çocuklar ülkenin geleceği için yaşıyor o yurtlarda! Sen git Araplara ver paranı cennete gideceğini san, yazık çok yazık..
Umalım ki bunlar oradan alınıp öğrenciler geri dönmeden önce adam akıllı biz dezenfeksiyon yapılsın. Bir de bunlardan kalabilecek mikroplar gençlere bulaşmasın!

Ne ararsan kendinde ara

Hararet nardadır sacda değildir
Keramet baştadır tacda değildir
Her ne arar isen kendinde ara
Kudüste mekkede hacda değildir

Sakın bir kimsenin gönlünü yıkma
Gerçek erenlerin sözünden çıkma
Eğer insan isen ölmezsin korkma
Aşığı kurt yemez uçta değildir

Gönül kabesine girmesin hülya
Nefsine hakim ol düşme bed huya
Kirleri arıtan baksana suya
Hep yüzü yerlerde bucda değildir
Hacı Bektaş Veli
Gazeteci Yusuf Bildirici