Mufit Demirkol


DEVLET ŞEFFAFLIĞI NEDİR?

Tüm dünya bir virüs salğını içerisinde. Yurdumuz da bu salgın dan payını almış durumda. Evlerimize kapandık.


Tüm dünya bir virüs salğını içerisinde. Yurdumuz da bu salgın dan payını almış durumda. Evlerimize kapandık. İş yerleri, çalışanlarına da kendilerine de faydalı olamaz durumdalar. Teker teker kepenkler kapanıyor. Her geçen gün biraz daha kötü ye doğru gidiyoruz. Ev kalanlarla idare edilebilindiği kadar idare edilmeye çalışılıyor. Bu gıdaların bittiğin de ise ne şekilde yaşanacağı da maalesef bilinemiyor. Günlük nafakasını kazanmak zorunda olanların ayrı, parası olanlarında ayrı dertleri var. İnsanlar biribirlerinden borç alabilmenin telaşındalar.

                İnsanlarımız da, bu salgında ne kadar insanımızın telef olduğunun dahi bilinmesinin  gizlenilmekte olduğu şüphesi yerleşmektedir.

                Devletimizin başında olanların davranışlarını anlamak ise tamamen imkansız oldu. Milletimiz bir tarafta kırılırken,bu kişiler hala başka birilerine (!) yaranabilmenin peşindeler. Kanal Istanbul ihalesi yapılıyor. Bu ihalenin nedenleri ve kimlere ne şekilde ihale edildiği hakkında milletimize bilği verilmiyor.

                 Başkalarının topraklarında kendi öz çıkarlarını korumak için feda ettikleri  askerimizi dahi  yurt içerisine almaktan aciz hale geldiler.Her gün yurt dışında görev yapan askerlerimizin birer birer şehit olduklarının haberini alarak, göz yaşı dökmemizle birlikte, bu şehitlerimizin miktarlarının da gizlenildiği şüphesinin çekilecek bir tarafı kalmamıştır.

                 Bundan 2 yıl önce habur sınır kapımızda, Suriye topraklarına girmek üzere olan  cephane yüklü birkaç Tır, emniyet güçlerimiz tarafından durdurulmuş idi. Bu  cephane yüklü  vasıtaları durduran ve arama yapan emniyet güçlerimiz ile savcılarımız görevlerinden alınmışlardı. Bu cephanelerin nereye ve kimin tarafından gönderildiği sır olarak kaldı. Bu olaydan tam bir yıl daha önce başımızda bulunanlar ile ilğili bazı haberler ortaya çıktı. Ayakkabı kutularında bir yığın paraların bulunduğu ve bu paraların yurt dışında ki Man adasına gönderildiği söylendi. Tüm bu söylentiler, bir daha konuşulmamak üzere unutulup gitti.(!) İşin en acı tarafı ise bu ve buna benzer olaylarda devletimiz tarafından bu işler için görevlendirildiği halde, bu görevliler ya işlerinden el çektirildiler, ya da “Fetö’cu” olarak etiketlendirildiler.

                Bütün bu olaylar içerisinde bir takım sualler ile karşı karşıya kalan milletimize, adı geçen yetkili veya yetkililer hiçbir aydınlatıcı, bilğilendirici davranışlarda bulunmadıkları gibi,kendileri başta olmak üzere tüm yakınlarından istenen “servet bildirimleri”  beyanlarında bulunmadılar. Devlet kapısında görev yapan öğretmenlerimiz başta olmak üzere tüm memurlarımızdan istenen “servet bildirim” leri, her nedense,  başımızda bizleri idare eden (!) bu  kişi ve vakıf kuruluşları tarafından önemsenemeyerek uygulanmadı. Her şey gizlendiği gibi bu olaylarda milletimizden gizlendi.

                Şimdi , korona virüs ile mücadele etmeye çalıştığımız bu günlerde, Türk silahlı kuvvetlerimize ayrılan bütçenin üç katı büyüklüğünde bütçeye sahip olan Diyanet İşleri genel müdürlüğü, ve bu müdürlüğe bağlı binlerce din görevlilerinin, milletimize yardım etmeleri gerekmektedir. Toplu halde bulunulmanın yasaklandığı bu günlerde, ihtiyaç sahiplerine yardım etmeleri gereken bu binlerce imamların boş durmaları kabul edilemez. Bu insanların, her konuda insanlarımıza bilği vererek, gerektiğinde evinden çıkamayan yaşlılarımızın her türlü ihtiyaçları için yardımcı olmaları gerekirken, bu kişilerin insanlarımıza, “dualarınıza sığının” demeleri, ve bu milletin başına gelen bu virüs derdinin ancak dualarla yok edileceği fetvasında bulunmaları, ayrı bir üzüntü kaynağı olmaktadır.

                Bütün bu yaşadıklarımızın altında yatan  gerçek, devletimizin, bu millete, gerektiği derecede önem vermediğinin, ve  bu milletten  bir takım olayların üzerlerinin örtülerek bilği verilmediğinin ispatı olmaktadır.

 müfit demirkol
30.03.2020 18:27:34
Facebook ta da yazımın okunmasını istedim.Teşekkür ederim.