Özgür Karakaya


He-Man

Türkçe tercümesi erkek adam anlamına gelmektedir. Nazism propogandası yaptığı ileri sürülen bir çizgi diziydi. He-Man´in böğründe bulunan simgeyle Hitler´in kalbinin orta yerinde bulunan simge arasında yakınlık bulunmaktadır.


Türkçe tercümesi  erkek adam anlamına gelmektedir.  Nazism propogandası yaptığı ileri sürülen bir çizgi diziydi. He-Man´in böğründe bulunan simgeyle Hitler´in kalbinin orta yerinde bulunan simge arasında yakınlık bulunmaktadır.

 

Her bölümünün başında He-Man şunları söylüyordu: ?Benim adım Adam. Eternia Prensi ve Gölgeler Şatosu´nun sırlarının koruyucusuyum. İşte bu da Titrek, benim korkusuz dostum.Bana verilen muhteşem gücü kullanmak için kılıcımı havaya kaldırıp şunu söylemem gerekiyor. ?Gölgelerin Gücü Adına, Güç Bende Artık!!!?Titrek atılgan bir savaşçı haline gelirken ben de He-Man oluyorum diyordu?.

 

Yapımın giriş jeneriğinde kameraya yumruk atarak ışık çıkartığı görülmektedir.He man 80 li yıllarda çocuklara da he man diye bağırtan bir yapımdı. Çocuklar da   He man la özdeşim kurmuşlardı..  Prens adım Hi-man; titrik ise ?atılgandır. Kocaman dağı çıplak elleriyle itebilecek güce sahipti.

 

Heman  uçan araçları da kullanırdı. Zaman tünelleri de, uzay gemileri de yapımda yer alırdı. Yapımda, büyücü   he-man e o  gücü vermişti . Güçlerinin kaynağı gölgeler şatosudur. He-Man´in bütün bölümlerinde büyücü´nün  sınırlaması görülmektedir. Bilge kadın figürü  olarak yer almaktadır.

 

He-man aslında aynı zamanda Eternia Prensi Adam´dır. Alçakgönüllüdür. O pembe yeleğiyle ekranda gözükür .Eternia Krallığı´nı yöneten Kral Randor ve Kraliçe Marlena´nin oğludur.Yaşını başını almış, kendi hallerinde ülkesini yöneten iyi niyetli kral ve kraliçe, olarak sunulur.  Adam da onlara saygıda kusur etmezdi.

 

Heman in  yardımcıları : General,Tila,Atılgan,Orko,stratos ,ram man . Kötü karakterler :iskeletor ,panthor ,hayvan adam  balık adam  evil-lyn ,üç gözlü adam  demir çenedir.

 

İskeletor başarısız  olunca suçu  hayvan adama atmaktadır. Hayvan adamın bir diğer özelliği de ejderhalar ve titrek dışındaki- tüm hayvanları kontrol etme gücüne sahiptir.He-man kötülüklerin üstesinden gücü ve zekasıyla geldiği gösterilmektedir. He-man ve yardımcıları  eternia´yı ve şato´sunun sırlarını iskeletor´un kötü emellerinden korumaya çalışır. İskeletorsa  çok kötü bir yaratık olarak gösterilir.Seri boyunca he-man´i sürekli çeşitli kurnazlıklarla yenmeye uğraşır ama amacına ulaşamaz.  

 

Yapımda,He man tuzaklara düşse bile yenilmeyen, hiç kaybetmeyen olarak sunulur. Korku nedir bilmezdi. Kumları cama çevirir. Kılıcını hızla çevirerek kaldırma kuvveti meydana getirir.Üzerine devasa kayalar düştüğünde bile yara almadan kurtulmaktadır ve atiktir.Ego, başarı, sertlik, pazu ondadır. Kılıcına da  hiçbir zaman kan bulaşmazdı.

 

He-man ya da serideki önemli bir karakter izleyiciye bölümün ana fikri konusunda bilgi vererek örnek davranışlara yönlendirmeye çalışırdı. He man güçlerini kullanarak kötülüğe meydan okuyan, iyilerin  kazandığı  yapım olarak sunulmaktadır.

Özgür Karakaya

ozgur694@hotmail.com