Mısri Nur AY


HEYBE!

Zaman zaman duayenlerin tespitlerini kendi yorumlarım ile harmanlayıp, burada sizlere paylaşıyorum.Sizler ile şimdi Doğan Cüceloğlu´nun bu güzel tespitini paylaşıyorum.


Zaman zaman duayenlerin tespitlerini kendi yorumlarım ile harmanlayıp, burada sizlere paylaşıyorum.Sizler ile şimdi Doğan Cüceloğlu´nun bu güzel tespitini paylaşıyorum.
 
Sayın Cüceloğlu ´´Sağlıklı insan konuştuğu ortamın, kiminle konuştuğunun farkındadır. Karşıdaki insanın duygularına saygılıdır. Bilerek onları kırmak istemez. Yani sağlıklı insan ´patavatsız´, ´paldır küldür´ olamaz. Doğal olarak kendi düşünce ve duygularını söylerken ortamı, oradaki insanları bilerek konuşur. Susmasını da bilir.´´(Doğan Cüceloğlu / ´Mış Gibi´ Yetişkinler - Yetişkin Çocular) sözleri ile benimde içimde  kanayan yara olan ,özetle herkesin kendine yakışan tavır ve davranış içerisinde oluşlarına parmak basıyor.
 

 

 
Ruh sağlığı yerinde olan kişi, en başta kendisine saygı duyar.Kendine saygı duyan birey de istem dışı karşısındakilere de sınırsız saygı duyma eylemi içine girer.Ruh sağlığı yerinde olmayan kişilerin, genelde dillerinin kemiği yoktur.Akıllarına ne gelirse, karşılarındaki kişilere adeta öfke dolu bir şekilde, kin ve nefretlerini kalplerindeki zehir eşliğinde boşaltırlar.Kendilerini bilen ve kendini seven, eksiği olmadığına inanan erdemli kişiler ise üç cümle kuracakken karşı tarafa ,bu üç cümlelerini dahi seçerek karşı tarafa kendilerini ifade ederler.Kendilerini bilen şahsiyetler, en başta kendilerine yakışan tavır ve davranışa bürünürler.İşin özü de bu değil midir ?Herkes her daim kendine yakışanı yapar.İnsanlar kendilerine nasıl davranılması gerektiğine aslında kendileri karar verir.Kendi yansımalarını insanlara yansıtırlar.
 
Benim düşünceme göre; her insanın görülmeyen bir heybesi vardır. Bu görülmeyen heybesi vicdandır.Vicdanları ikiye bölünmüş heybe şeklindedir.İyi niyet heybesi,kötü niyet heybesi...İyi niyetli insanlar karşısındaki kişilere iyi niyet heybesinden iyilikleri ile cevap verirken, kötü niyetli kişiler maalesef iyi niyet heybeleri boş kaldığı için mecburen iyiliklere karşılık olarak kötü niyetlerinden cevap verirler...
 
 
 
 
 
İşte bu farklılıklar , sağlıklı ruh haline sahip bireyler ile sağlıksız ruh haline sahip kişiler arasında vizyon farkının çıkmasına da vesile olur.Kendini bilen birey, tavır ve davranışlarına her zaman özen gösterir, saygılı olmayı da temel felsefesi olarak uygular.Kendine saygısı olmayan bireyler ise, patavatsızca davranış sergiler ve kelime dağarcıkları da yetmediği için kalp kırıcı şekilde ,kelimlerini ölçmeden ve biçmeden sarf edip her zaman kendilerini haklı görürler. 
(Cahil Cesareti burada zirve yapar.)Bu tarz bireylerin hem öfkelerine hem de egolarına yenilmiş olduğu da gözlemlerimin arasındadır.Benim de bu tarz kişilere söyleyecek bir şeyim kalmaz ,eminim de sizlerin de öyledir.Bizler edep erkan bilen kişiler olarak yine son kez bu sağlıksız kişilere saygımızı gösterip, kendimize yakışanı yaparak hayatımızdan ebedi çıkarırız . :)
Kedili Yazar #