Mufit Demirkol


?İĞNEYİ KENDİNE ? BATIRMAYI BİLMEMEK(!)

?Oku! Yaratan Rabb´inin adıyla oku. O, insanı alaktan yarattı. Oku, Rabb´in sonsuz kerem sahibidir. O, insana kalemle yazı yazmayı ve bilmediğini öğretendir. Alak suresi?


    ?Oku! Yaratan Rabb´inin adıyla oku. O, insanı alaktan yarattı. Oku, Rabb´in sonsuz kerem sahibidir. O, insana kalemle yazı yazmayı ve bilmediğini öğretendir. Alak suresi?

    Müslüman olabilmek ne dir?. Şartları nelerdir? Herşeyden önce İslamiyetin ilk şartının ?OKUMAK? olduğunu, bilmeyen ve idrak etmeyen bir toplum olmamız, bizleri çeşitli yanlışlıklara sürüklemektedir. Bu yanlışlıklar hem bireylerimizin, hem de bizi idare etmeye çalışan (!) iktidar sahiplerimizin vaz geçilmez tutkusudur.Bu gün ekranlarda Rusya Başkanı Putin´in ?barış? ana fikirli , bir ayetinin ifade edildiğini görmek te İslamiyetten ne kadar uzak olduğumuzun da ayrı bir yönüdür.

    Seneler evvel Hiristiyan aleminin başı olan Papa nın ülkesi Vatikan´da bir kafe de sohbet ettiğimiz  genç bir rahibin sözlerini asla unutamadım. Genç rahip,?siz müslümanlar, Allaha şükür ki, Kuran okumasını  bilmiyorsunuz.? Demişti. Seneler sonra rahibin dediklerinin tamamen doğru olduğunu görmekteyim.Hele ki küçük bir şehrimizin alanı kadar olan vatikan da 3 adet islam enstitüsünün bulunduğunu  öğrenmek, şaşkınlığımı ve utancımı daha çok arttırmış idi.İslamiyet, tarikatlarla, savaşla, öldürerek, çalarak, ve asla hak yenilerek yaşanamaz.

    Sadece İstanbul kentimiz de okuma yazma bilmeyen  3 800 000 kadınımızın olduğunu bilmek bile bu korkunç tabloyu göz önüne  sermektedir.

    Müslüman olmak için sadece  ?kelime-i şadet? getirmek yetmez. Önce İslamiyetin rehberi Allah C.C nin biz kullarına öğüt için verdiği kuran-ı Kerim i okuyarak anlamamız şarttır. Okumak da yetmez, Okunanların da anlaşılması  gerekir. Kuran?ı Kerimi anlayabilerek okuduğumuz da görülecektir ki, İslam olabilmenin tek şartı sadece ?SEVGİ? dir. Önce insanın kendisini, sonra Allah C.C. nin yarattığı için karşımızda ki ni sevmemiz, onun acısına, sevincine de ortak olmamız ve en önemlisi hoşgörülü olmamızın  gerektiğini , İslam´ın temelini teşkil ettiğini bilmemiz gerekir.

    Ülkemiz bir islam ülkesi dir. % 5 civarında islamiyet dışında vatandaşımız vardır. Geriye kalan yüzde 95 nufusumuzun İslamiyet ile ne derecede yakın olduğu ise araştırılmaya değerdir. Bütün bunlar sadece rehberimiz olan kitabımızın anlaşılarak okunmamasından kaynaklandığının da bilinmesi gerekir.Nufusumuzun içinde, yani İslam kesiminde, Kuran-ı Kerimi anlayarak okumadığımız için, İslamiyeti red edenlerin de olması ayrı bir üzüntü kaynağı olmaktadır. 

    Sevgi ile yaşanıldığında, yaşamımız da, bereketimizin de, görğümüzün de arttığını, böylece barış içinde yaşamanın mutluluğunu tatmış olacağız.

    Peygamberimiz Hazreti  Muhammed Mustafa efendimiz den sonra İslamiyete çok büyük yararları olan büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün İslamiyet için, sevgi için, büyük katkılarının olduğu ortadadır. Ruhu şad olsun.