Mufit Demirkol


Kabinle ilgili tanıtım yazısı;

Son dönemlerde ortaya çıkan Corona virüs e karşı önlemler ve dezenfeksiyon ihtiyacından ortaya çıkan bir cihazdır.Kapali ortamlar insansız bir şekilde dezenfekte edildikten sonra insan sirkülasyonu çok olan binalarda iş yerlerinde büyük risk altında kalmaktadırlar.


Son dönemlerde ortaya çıkan Corona virüs e karşı önlemler ve dezenfeksiyon ihtiyacından ortaya çıkan bir cihazdır.Kapali ortamlar insansız bir şekilde dezenfekte edildikten sonra insan sirkülasyonu çok olan binalarda iş yerlerinde büyük risk altında kalmaktadırlar.Her ne kadar insanlar girişlerde maske taksa veya eller dezenfekte edilse bile giysilerinizle ayakkabinizla taşıdığınız viruslere çare degillerdir.Sokakta dolaşırken virüslü kişilerin dokunduğu bir yere kıyafetinizle temas etmiş olabilirsiniz. Hatta virüs taşıyıcı bir hasta yüzünüze doğru değil de yandan veya arkadan üzerinize doğru hapşırmis ve öksürmüş olabilir.Bu şekilde siz de virüsü kıyafetlerinizle şapkanizla saçlarınızla taşıyıp dağıtabilirsiniz.İste bu taşıyıcılığı engellemek için yoğun insan sirkülasyonu olan, hastahaneler, sağlık ocakları kamu binaları oteller okullar AVM ler gibi yerlerin girişine konularak dezenfekte edilmiş bölgeyi virüsten korumak belli ölçülerde mümkün olabilmektedir.

            Yurt dışında özellikle Çin ve Kore'de çok yoğun olarak kullanıldığını görmekteyiz.Yakin dönemde Hollanda'dan gelen bir arkadaşımız tüm geçiş noktaları bina girişleri vb yerlerde bu tür dezenfeksiyon kabinleri in yoğun olarak kullanıldığını belirtmektedir.

            Ülkemizdeki çokça bilinen ilk uygulamalar bilindiği gibi Belediyelerin Dezenfeksiyon Tünelleri olarak ortaya çıkmıştır.

            Firmamız da öncelikle belediyeden gelen bir öneriyle çalışmasına başlamış ve bir örnek kabin hazırlamıştır.

            Daha önce evaporatif soğutma sistemleri ve süsleme yöntemi ile açık hava soğutması üzerinde çalışan firmamız aynı sistemle çalışan Dezenfeksiyon kabinimizi tasarlayarak imal etmiştir.

            Yaklaşık 38 yıllık tecrübeli Makina Mühendisi olarak gerekli çizimler ve imalat yöntemleri tespit edilmiş ve  gerekli parçaları temin edilerek montajlanmistir.

            1x1x2 metre ölçülerinde olan kabinimiz çelik profilden imal edilerek boyanmış ve püskürtme nozullari bu yapiya monte edilmiştir.Dis yüzeyi polikarbonat malzeme ile kaplanmıştır.Ayrica üzerinde gerekli açıklamalar ve firma bilgilerimizi içeren etiketler yapıştırılmıştır.Cihazin depo ve motor akşamını taşıyan bir sehpası vardır.100 lt lik bir dezenfektan deposu vardır.Ayrica 60x90 cm lik paslanmazdan yapılmış bir hijyen paspasi bulunmaktadır.Hem kabının kendisi hem depo sehpası tekerleklidir ve istenilen yere kolayca taşınmaktadır.

            Firma olarak bizim önerdiğimiz ve 1/10 ölçeğinde sulandirilarak kullanılan insan sağlığına zarar vermediği sağlık bakanlığı ruhsatı ve Amerikan sağlık kuruluşlarından yetki belgesi olan ve hammaddesi ABD menseili olan özel bir dezenfektan vardır.İstanbul belediyesi iski, Bursa Büyükşehir Belediyesi gibi Belediyelerin Dezenfeksiyon Tünelleri de kullandiklari dezenfektani öneriyoruz.Ama bu zorunlu değildir veya cihaz buna göre dizayn edilmemiştir.Nihayi kullanıcı istediği dezenfektani kullanabilir isterse suyla karışık parfüm sıkar,bu tamamen kullanıcının insiysatifindedir.

            Bina girişine konulan cihaz içeri girecek müşteri veya güvenlik görevlisinin kumanda edeceği bir start butonuna basılarak çalıştırılır.Butona bastıktan sonra hiyjen paspasinin üzerinde bekleyen musterinin uzerine10 sn süresince 5 afet nozuldan dezenfektan püskürtülür ve sistem otomatik olarak durur.

            Önerdiğimiz dezenfektan solunda dahi insan sağlığına zarar vermeyen bir dezenfektandir.Ama yine de kabin içinde maske takıp gözüne kaçmaması için başını eğmesi için uyarı yazıları bulunmaktadır.

            Çalışma prensibi çok basit olan bu sistemin bir ama düğmesi ve şamandıralı vardır.Pompaya zarar vermemek için susuz calistirilmamasi tavsiye edilir.Deponun bir samandirasi vardır ve susuz kaldığında çalışmaz ama yine de kontrol etmekte fayda vardır

            100 lt lik depo ve önerdiğimiz dezenfektan yaklasik 1000 kişinin sterilize olmasıni sağlayacaktır.Yaklasik kişi basi maliyeti 1.25 TL olacaktır.